GeriEkonomi TOBB: Ne olur, teröre karşı ortak tavır alın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TOBB: Ne olur, teröre karşı ortak tavır alın

TOBB: Ne olur, teröre karşı ortak tavır alın
refid:15107802 ilişkili resim dosyası

Avrupa Birliği (AB) katılım sürecinin toplumun büyük kesimini heyecanlandıran bir hedef olmaktan uzaklaştığını dile getiren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, siyasilere çağrı yaptı.

İktisadi Kalkınma Vakfı’nın (İKV) Genel Kurulu’ndaki konuşmasında, terör saldırılarından duyduğu üzüntüyü dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Bu noktada buradan iki çağrım olacak. Birincisi, bütün siyasilere çağrı yapmak istiyorum. Ne olur teröre karşı ortak tavır alın. Gün bir ve beraber olma günüdür. Dayanışma günüdür. Teröre karşı birlikte olmak zorundayız. İkinci çağrım da İKV’nin genel kurulunda AB ülkelerine yönelik olacak. AB üyesi ülkelerin büyükelçilerinin Van’da şehit cenaze törenine katılarak göstermiş oldukları dayanışmayı bundan sonra artırarak devam ettirmelerini bekliyoruz.”

Süreci hızlandırmalı

Son dönemde gerek ülke içinde, gerekse AB içinde yaşanan çeşitli siyasi ve iktisadi olayların, AB katılım müzakereleri sürecinin başındaki heyecan ve motivasyonda azalmaya neden olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: “Daha çok kadının istihdam piyasasına girmesine ihtiyacımız var. İstihdam piyasasında kadınlarımızın oranının düşük kalmasının nedenlerini ortadan kaldırmalı. Gençlerimize daha kaliteli, dünya standartlarında eğitim vermeye ihtiyacımız var. Mesleki eğitime daha fazla yoğunlaşmalı. Kısacası, Türkiye’nin AB katılım sürecini hızlandırmaya ihtiyacı var. Maalesef, AB katılım sürecimiz, bu anlamda bize moral vermiyor.”

Önemli projeler var

İş dünyasının AB’ye üyeliğin gerektirdiği intibak sürecine destek olacak, sürece katkı sağlayacak bir dizi kapasite inşa çalışması gerçekleştirdiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, önümüzdeki dönem için de üç yeni projeleri bulunduğunu bildirdi. Bunların ilkinin önümüzdeki üç yıl içinde, Antakya, Van, Batman ve Sivas’ta 4 yeni İş Geliştirme Merkezinin kurulması çalışmalarının tamamlanması olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “İkinci projemizle, Kastamonu, Kayseri, Elazığ, Samsun ve Gaziantep’te kuracağımız Eğitim Destek ve Koordinasyon Merkezleriyle, işletmelerin yeni teknolojilere ve iş dünyasındaki yeni eğilimlere uyum sağlamasına katkı sağlanacak. 5 milyon Euro’luk yeni bir projeyi de önümüzdeki yıl itibariyle uygulamaya koyacağız.”

57 milyon Euro’luk kaynak

TOBB’un işletmelere dönük olarak AB fonlarından bugüne kadar yaklaşık 57 milyon Euro tutarında kaynak sağladığını anlatan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Prosedürleri tamamlanmak üzere olan üç yeni proje ile de önümüzdeki iki yıl içinde, yaklaşık 16.7 milyon Euro kaynak sağlanmış olacak. Önümüzdeki dönem, yeni projeler kanalıyla işletmelere daha fazla kaynak sunmak üzere de çalışmaları sürdüreceğiz” diye konuştu.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle