GeriEkonomi TOBB kendi silahıyla vuruldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TOBB kendi silahıyla vuruldu

TOBB kendi silahıyla vuruldu
refid:16812180 ilişkili resim dosyası

TOBB Yönetiminin, başkanlık seçimi için getirdiği şartlar, siyasete girmeyi düşünen oda başkanlarına da uyarlandı

Böylece tıpkı TOBB başkanlığına aday olup da seçilemeyen başkanlar görevine geri dönemediği gibi, milletvekili adayı olup da seçilemeyen başkanlar da odalarına geri dönemeyecek.

Birkaç yıl önce TOBB Yasasında yapılan değişiklikle sarsılan oda ve borsa başkanları, şimdi de Milletvekili Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklikle şok oldu.

Bugünkü TOBB Yönetiminin isteği üzerine TOBB Kanunu’nda yapılan değişiklik, TOBB Başkanlığına aday olmak isteyen oda ve borsa başkanlarının, adaylık için görevlerinden istifa etmelerini öngörüyordu. Örneğin Gaziantep Ticaret Odası Başkanı TOBB Başkanı olmak istiyorsa, Gaziantep Oda başkanlığından istifa etmesi gerekecek; ama seçimde başarılı olamazsa bu başkanlık görevi de sona erecekti. Oysa bir önceki kanunda oda ve borsa başkanları birlik başkanlığına aday olabiliyor ama seçilemezse de görevine devam ediyordu.

MİLLETVEKİLİ SEÇİM KANUNU DEĞİŞTİ

İşte bu değişikliğin ardından geçen yıl Nisan ayında Milletvekili Seçimi Kanunu’nda değişiklik yapıldı. 5980 Sayılı yeni kanunun 29. maddesi ile bugüne kadar seçimlerde milletvekili adayı olmak için koltuklarını bırakma şartı bulunmayan oda ve borsa, ihracatçı birlikleri, sendika başkanları ile kamu bankalarının yönetim ve denetim kurulu üyelerine seçimlere katılabilmek için istifa etme zorunluluğu getirildi.

Böylece seçimlerde aday olup da milletvekili olamayanlar oda, borsa, sendika, ihracatçı birliği başkanlık koltuklarına geri dönemeyecekler.

5980 SAYILI KANUNDAKİ O HÜKÜM

“Adaylık için görevden çekilmesi gerekenler; kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanlar genel ve ara seçimlerin başlangıcından bir ay önce, seçimin yenilenmesine karar verilmesi halinde yenileme kararının ilanından başlayarak 7 gün içinde görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmadıkça adaylıklarını koyamazlar.”

TOBB KANUNU’NDAKİ O HÜKÜM;

Oda, borsa ve Birlik organları seçimlerine katılma nitelikleri

MADDE 83. - Oda veya borsaya kayıtlı, onsekiz yaşını bitirmiş gerçek kişilerle, tüzel kişilerin tescilli ana sözleşmelerinde temsil ve bağlayıcı işlemler yapma yetkisi verilen gerçek kişi temsilcileri, bu Kanun hükümlerine göre oda, borsa ve Birlik organlarının seçimlerinde oy kullanabilirler.

Oda, borsa ve Birlik organlarına seçilebilmek için;

a, b, c, d, f, g şartlarını haiz olanlar aday olabilir.

Yerli ve yabancı tüzel kişilerin tescilli ana sözleşmelerinde temsil ve bağlayıcı işlemler yapma yetkisi verilen ve yukarıdaki özellikleri taşıyan gerçek kişi temsilcileri, bu Kanun hükümlerine göre oda, borsa ve Birlik organlarına seçilebilirler.

Seçilme yeterliliğini kaybedenlerin oda, borsa ve Birlikteki görevleri sona erer. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 14 Ocak’ta oda ve borsa başkanlarına bir uyarı yazısı gönderdi. Milletvekili adayı olmak isteyen başkanların seçimden bir ay önce istifa etmeleri gerektiği belirtilen yazıda, milletvekili olunamaması halinde başkanlık koltuğuna dönüşün olmadığı uyarısı yapıldı.TOBB’dan uyarı yazısını alan bazı başkanlar, “TOBB Kanununda yapılan değişiklikle oda başkanlarının TOBB Başkanlığına aday olma cesaretleri kırılmıştı. Şimdi benzer değişiklik yapılarak, oda ve borsa başkanlarının siyasete girmesi engellendi” yorumunu yaptılar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle