GeriEkonomi TOBB: İhracatçıların sorunları çözülmeli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TOBB: İhracatçıların sorunları çözülmeli

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ekonomik programın iyi gittiğini,ancak ihracatçıların sorunlarının çözümlenmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam başkanlığındakı IMF heyeti,  TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

Hisarcıklıoğlu, yaklaşık 1.5 saat süren görüşmenin ardından, genel ekonomik durum, reel sektör ve ihracat konusunu ele aldıklarını söyledi.
  
Görüşmede, reel sektör ve ihracatçıların genel anlamdaki sorunlarının dile getirildiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, programın iyi gittiğini, ancak ihracatçıların sorunlarının çözümlenmesi gerektiğini ifade etti. 

Hisarcıklıoğlu bu arada, IMF heyetinin temasları sonrası, Türkiye'den ayrılmadan önce basın toplantısı düzenleyeceğini bildirdi.

"EN ÖNEMLİ SORUN İSTİHDAM"

Rifat Hisarcıklıoğlu, en önemli sorunlardan birisinin istihdam olduğunu belirterek, makro ekonomik politikalar çizilirken istihdam sorununun da ele alınması gerektiğini söyledi.

Görüşmede, reel sektörün genel anlamdaki sorunlarının dile getirildiğini bildiren Hisarcıklıoğlu, ihracatçının ve sanayicinin son zamanlardaki sorunlarını ifade ettiklerini kaydetti.
  
Şu anda programın genel anlamda çok iyi gittiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, ''Ama bunun altında ihracatçının, sanayicinin sorunları çözülmeden ve reel faiz yüksek devam ettiği sürece sıkıntıların devam edeceğini söyledik'' dedi.

Dalgalı kurun devam etmesi gerektiğini belirten Hisarcıkloğlu, ancak şu anda kurun gelmiş olduğu noktada yarattığı sıkıntıları ve girdi anlamındaki sıkıntıların herkes tarafından bilindiğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, girdi maliyetlerinin yüksek olmasının Türk ihracatçı ve sanayicisini, diğer ülke sanayici ve ihracatçılarına göre dezavantajlı duruma getirdiğini vurgulayarak, bu girdilerin düşürülmesi durumunda avantajlı hale geleceklerini ifade etti.
 
Rifat Hisarcıklıoğlu, bir soru üzerine, ''Merkez Bankası'nın para politikasını, şunu, bunu dile getirmedik. Genel sorunları dile getirdik'' dedi.

Başka bir soruya ise Hisarcıklıoğlu, ''IMF'nin gitmeden önce açıklamalarda bulunacağı'' karşılığını verdi.
   
TİM BAŞKANI SATICI
 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı da, toplantıda, ihracatçı ve sanayicilerin sorunlarını konuştuklarını belirterek, şunları kaydetti:

''Sadece kura bağlı bir durum yok. Türkiye'de uygulanan program dolayısıyla para politikalarının yarattığı birtakım sıkıntılar var. Kur bir sonuçtur. Konuyu kısa bir kur hesabıyla algılayamayız. Bu Türkiye'nin rekabet meselesidir.''  

Satıcı, bir soru üzerine, Merkez Bankası ile aralarında herhangi bir sorun olmadığını ve Türkiye'de hiçbir özel sektör temsilcisinin Merkez Bankası ile birebir sorunu olamayacağını kaydetti.   

Merkez Bankası'nın da libere edeceği birçok alan olduğunu belirten Satıcı, ''Ben burada onun detaylarına girmek istemiyorum ama diğer taraftan enerji piyasalarının libere edilmesiyle Merkez Bankası'nın para politikasını aynı terazide tartmakta herhalde son derece yanlış. Türkiye'de enerji piyasasının libere edilmesi gerekiyor. Bankacılıkta yarım kalmış yapısal reformların tamamlanması gerekiyor. Türkiye'nin ayağa kalkıp yürümesi, koşması gerekiyor'' dedi.

Türkiye'nin en majör sorununun taşımakta olduğu yüksek iç ve dış borcu olduğunu ifade eden Satıcı, bu yükün taşınacağını, ancak taşınırken de yüklerin eşit dağıtılmasından yana olduklarını söyledi.

Satıcı, ''Bu yükün sadece üretici, ihracatçı ve kayıt altına girmiş kişiler üzerinde tamamen adaletsiz şekilde bırakılması tabii ki çeşitli sıkıntılar yaratıyor'' şeklinde konuştu.

Oğuz Satıcı, IMF görüşmesi için özellikle mi geldiniz? sorusuna da, ''IMF ile İstanbul'da da görüştük. Burada TOBB Başkanı ile de bir görüşmemiz vardı. Siz dedikodulara aldanmayın, biz sürekli biraradayız'' karşılığını verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle