GeriEkonomi TOBB’dan ‘piyango ve yarışma kuyruğundaki gençlere dikkat’ uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TOBB’dan ‘piyango ve yarışma kuyruğundaki gençlere dikkat’ uyarısı

TOBB’dan ‘piyango ve yarışma kuyruğundaki gençlere dikkat’ uyarısı
refid:13260340 ilişkili resim dosyası

TOBB Genç Girişmciler Kurultayı’ndan gençlere ‘piyango ve yarışmalara’ kendilerini fazla kaptırmamaları uyarısı çıktı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Girişimciliği, kalkınmanın temel unsuru görüyorum. Büyük paralar vaat eden yarışma programları için 1 milyon kişi sırada. Ayrıca piyango kuyrukları gençlerle uzuyor. Bu durum düşündürücü” dedi.

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve Genç Girişimciler Kurulu Onursal Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, genç girişimcilere seslenerek, “Güçlünün haklı olduğu değil, haklının güçlü olduğu bir Türkiye ve dünya için çaba gösterin. Hangi dünya görüşünde olursanız olun ister solcu, ister sağcı hiç fark etmez ama vicdanlı olun. Demokrasiye sahip çıkacağız, hukukun üstünlüğünü her daim savunacağız” dedi.
‘Necip Fazıl’lı mesaj
Hisarcıklıoğlu, “1’inci TOBB Genç Girişimciler Kurulu Kongresi”nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 81 ilinden gençlere, “İcat çıkartan, eski köye yeni adet getiren, taşın altına elini koyan gençler burada. Tıpkı usta şair Necip Fazıl’ın dediği gibi. ‘Zaman bendedir, mekan bana emanettir’ diyen cesaretli gençler burada. Sizler Türkiye’nin geleceğisiniz. Genç müteşebbis arkadaşlarımızla, Türkiye;nin zenginleşme yolculuğunda daha emin adımlarla ilerleyeceğiz” diye seslendi.
Piyango kuyruğundaki gençler
İki gözlemini paylaşmak istediğini belirten Hisarcıklıoğlu, İstanbul’da bir piyango bayisinin önünden geçerken gördüklerinin kendisini hem üzdüğünü hem de düşündürdüğünü söyledi. Piyango bayisinin önünde çok uzun bir kuyruk olduğunu ve kuyrukta bekleyenlerin büyük kısmının gençlerden oluştuğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, öte yandan televizyonda yayınlanan ve büyük paralar vaat eden yarışma programlarının giderek artması ve bunların gençler için umut kapısı haline gelmesinin de ayrıca düşündürücü olduğunu kaydetti. Bir yarışma programına başvuranların sayısının milyonu aştığını, gençlerin geleceği kısa yoldan garanti altına almak istediklerini vurgulayarak, “Böyle bir gelecek yok. İstatistiklere baktım ve yasal olarak oynatılan şans oyunlarının hasılatının 2007’de 5.2 milyar lira iken 2008’de yüzde 19 artarak 6.2 milyar liraya yükseldiğini gördüm” diye konuştu.
Sokağa dökülenler
Bir diğer gözleminin ise herkesi rahatsız eden sokağa dökülen gençler ve gençler arasındaki kavga olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, bunun nedenleri ve sonuçları üzerine de çok şey söylenebileceğini belirtti. Hisarcıklıoğlu, “Bu olayların vebali hepimizin üzerinde. Her siyasi parti, Türkiye’deki bütün sivil toplum örgütleri, dernekler, bürokratlar, üniversiteler kısaca herkes sorumlu. Her kesimin ne yapması gerektiğini başka platformlarda tartışırız” mesajı verdi.
Rüzgar estirin
Rifat Hisarcıklıoğlu “81 ilden 1000 girişimci gencin vebali nedir” diye sorup, şöyle konuştu: “Türkiye’nin yeni bir başarı hikayesine ihtiyacı var. Bu başarı hikayesini her il kendisi yazmalı. Hatta ilçelerde bir umut rüzgarına ihtiyaç var. Bu rüzgarı estirecek sizlersiniz. Kimseyi öteki gibi görmeyin. Dünya ve Türkiye’deki adaletsizliklere katkıda bulunmayın. Güçlünün haklı olduğu değil, haklının güçlü olduğu bir Türkiye ve dünya için çaba gösterin.”

Sabancı: 80 bin kadın girişimci Türkiye için az

TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı, 81 ilin 78’inde teşkilatlandıklarını ve 1500’ü aşkın üyelerinin bulunduğunu belirterek, sadece 150 üyenin kadın olduğunu ve bunu gelecek yıl ikiye katlamayı hedeflediklerini söyledi. Ali Sabancı, istihdamda ortalama yaşı 29 olan Türkiye’de, 6 milyon 300 bin kadar işsiz bulunduğunu, kadınlar arasındaki işsizliğin daha yüksek olduğunu vurguladı. Türkiye’de 100 kişiden sadece 6’sının girişimci olduğunu anlatan Sabancı, erkek girişimci sayısı 1.3 milyonken kadın girişimci sayısının 80 bin düzeyinde kaldığını vurguladı. Sabancı refah seviyesine ulaşabilmek için Türkiye’de her 100 kişiden 25’inin girişimci olması gerektiğini söyledi. Ali Sabancı, ekonominin eylül itibariyle 8.4 küçüldüğünü de sözlerine eklerken, 2001 ekonomik krizinde de küçülmenin yüzde 5.7 olduğunu anımsattı.

Ergün: Katsayı sorunu sanayinin gelişimini etkiliyor

SANAYİ ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, meslek liselerine uygulanan katsayı sorununun sanayinin gelişmesinin önünde önemli bir engel olduğun söyledi. TOBB 1’inci Genç Girişimciler Kurulu Kongresi’ne katılan Ergün, Türkiye’de mesleki eğitimin, genel lise eğitiminin çok üzerinde olması gerektiğini söyledi. “Lise eğitiminin
en az yüzde 65’i meslek eğitimi, yüzde 35’i genel lise eğitimi olmalıdır” diyen Ergün, son 10 yılda bir takım gereksiz kaygılarla bunun tersine çevrildiğini ve mesleki eğitime büyük haksızlık yapıldığını kaydetti.

Yaşanan krizi ‘içerdeki etkenler’e bağladılar

TOBB Genç Girişimciler Kurulu’nda 1200 kişi ile yapılan ankete göre, yüzde 21.4’ü vergi oranlarındaki yüksekliği, yüzde 14.6’sı mevzuattaki ve uygulamadaki belirsizlikleri, yüzde 14.1’i rekabet dışı uygulamaları, yüzde 12.3’ü istihdam üzerindeki yükleri, yüzde 8.1’i makro ekonomik belirsizlikleri, yüzde 6.2’si mevcut çalışanların vasıf ve eğitim seviyelerini girişimciliğin önündeki engel olarak görüyor.
Genç girişimcilerin yüzde 73’ü 2009 yılında yaşanan ekonomik sıkıntıların küresel krizden kaynaklanmadığını, Türkiye’deki ekonomik problemlerin krizi derinleştirdiğini belirtti.
Gençlerin yüzde 41’si ekonomideki riski artıran faktörlerin başında artan siyasi kutuplaşmayı gösterirken, siyasi kutuplaşmayı yüzde 16.8 ile bütçe açığı, yüzde 14.4 ile işsizlik ve finansmana erişim zorlukları, yüzde 12.5 ile bürokratik engeller takip etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle