GeriEkonomi TOBB 1 milyon Euro verdi Saraybosna ‘Omurga Cerrahi Merkezi’ne kavuştu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TOBB 1 milyon Euro verdi Saraybosna ‘Omurga Cerrahi Merkezi’ne kavuştu

TOBB 1 milyon Euro verdi Saraybosna ‘Omurga Cerrahi Merkezi’ne kavuştu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 1 milyon Euro’luk desteğiyle Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’daki Koşevo Hastanesi Omurga Cerrahi Merkezi, Devlet Bakanı Faruk Çelik ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından açıldı.

Faruk Çelik, savaş sırasında Bosna’ya ölüm yağarken, Koşevo Hastanesi’nin insanlara hayat ve ümit dağıttığını, doktorları ve diğer sağlık çalışanlarının, insanların yaşaması için kendilerini siper ettiklerini vurgularken, hastaneye savaş sırasında 294 top mermisi isabet ettiğini ve 54 çalışanın öldüğünü hatırlattı. Türkiye’nin katkılarıyla kurulan klinik merkezinin geçmişte Boşnakların sorun yaşadığı komşularına da kapısının açık olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, “Bizler ‘bir insanı kurtaran tüm insanlığı kurtarmıştır’ ilkesiyle hareket ediyoruz. Bizi diğer medeniyetlerden farklı kılan da budur. Burası Balkanların sağlık merkezi haline geldi” dedi.
Boşnak’a da Sırp’a da hizmet
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise TOBB’un 1 milyon Euro hibe vererek aldığı yeni ekipmanla hastanenin, Balkanlardaki en modern omurga cerrahisi merkezi haline geldiğini belirterek şunları söyledi: “Savaştan büyük yara alan bu hastanenin yeniden teçhiz edilmesi bizim için büyük bir onur. Bu yeni merkez hem Boşnak, hem Sırp, hem Hırvat, hem Müslüman, hem Hıristiyanlara hizmet verecek. Bosna Hersek’in gönlümüzde müstesna bir yeri var. Aramızda 6 asırdır süregelen kültürel ve insani bağlar mevcut. Saraybosna İstanbul’a Anadolu’nun birçok kentinden daha yakın. Bosna Hersek’in çok kısa sürede AB’de ve NATO’da yerini alacağını umuyorum.”
Hamzaoğlu’na plaket
Konuşmaların ardından, projenin hayata geçmesinde emeği bulunan hastanenin Omurga Cerrahi Merkezi Klinik Şefi Doç. Dr. Mirza Bişçeviç, İstanbul’daki Florance Nightingale Hastanesi doktorlarından Prof. Dr. Azmi Hamzaoğlu’na plaket verildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle