GeriEkonomi TMSF'de Halis Ağa depremi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  304
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TMSF'de Halis Ağa depremi

TMSF'de Halis Ağa depremi

Toprak Grubu, Danıştay 13'üncü Dairesi'nin bugün açıkladığı kararında Aslanlı Köşk ile birlikte Halis Toprak'ın el koyulan tüm mal varlığı olan 23 sanayi tesisi ve 22 şirketin TMSF tarafından geri verilmesini istediğini duyurdu. hurriyet.com.tr'nin Toprak Grubu yetkililerinden aldığı bilgiye göre TMSF'nin el koyduğu malları önce geri verip sonra itiraz etmesi gerekiyor. TMSF yetkilileri ise Danıştay kararının malların Toprak'a iadesinin gerektirmediği görüşünde. TMSF, Halis Toprak ile ilgili yasal takibine devam edecek

TMSF'den Toprak Grubu açıklaması

Toprak Grubu'ndan karşı açıklama

Toprak Grubu adına yapılan açıklamada, TMSF’nin Toprak Grubu’nun Aslanlı Köşk ve Toprak Center dahil taşınmazlarını satmasına ve Toprak Grubu'nun 23 sanayi tesisi ve 22 şirketine el koymasına sebep olan, 9 Ocak 2009 ve 13 Ağustos 2009 tarihli Fon Kurulu kararları aleyhine Toprak Holding ana hissedarları Halis, Mehmet ve Ahmet Toprak tarafından Danıştay nezdinde yürütmeyi durdurma istemli iptal davaları açıldığı anımsatıldı.

Bu davalarda Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun Halis, Mehmet ve Ahmet Toprak'ın borcun hesaplanmasına ait itirazlarını haklı bularak, bilirkişi incelemesi yaptırılması suretiyle yürütmenin durdurulması talebinin incelenmesine karar verdiğine dikkat çekilen açıklamada, “Bilirkişi incelemesinin ardından dosyayı görüşen Danıştay 13. Dairesi, 9 Ocak 2009 tarihli Fon Kurulu kararı ile 13 Ağustos 2009 tarihli Fon Kurulu kararlarının yürütmesini TMSF'nin borç hesaplarının gerçeği yansıtmadığı gerekçesiyle Halis, Mehmet ve Ahmet Toprak lehine oybirliğiyle durdurmuştur” denildi.

“23 SANAYİ TESİSİ, 22 ŞİRKET VE TÜM TAŞINMAZLAR İADE EDİLMELİ”

Açıklamada, Danıştay 13. Dairesi'nin vermiş olduğu iş bu yürütmeyi durdurma kararları karşısında, TMSF'nin başta Remzi Gür'e satılan Halis Toprak'ın çeyrek asırdır yaşadığı Aslanlı Köşk dahil Toprak Grubu'na ait tüm taşınmaz mallarını ve tapularını, 23 sanayi tesisini ve 22 şirketini Toprak ailesine iade etmesi gerektiğinin altı çizildi.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Aysel ALP yazıyor hurriyet.com.tr

Toprak Grubu yetkililerinden edinilen bilgiye göre, TMSF, Toprak Grubu'nun varlığını iki ayrı karara dayalı olarak satışa çıkarmıştı. Bunlardan ilki, TMSF ile Toprak Grubu'nu arasındaki imzalanan borç protokolünden 132 milyon dolar kalmasıydı. İkincisi de TMSF'nin borcun ödenmemesi üzerine protokolü feshedip toplam borcun temerüt faizleri işletilerek 6.5 milyar TL'ye yükseltilmesiydi. İşte Toprak Grubu bu iki karara karşı Danıştay'a iki dava açtı.

Davayı görüşen Danıştay, iki dosyayı aynı anda görüşüp hukuka uygun olmadığı kararını verdi ve yürütmeyi durdurdu.

TMSF'nin Danıştay'ın bu kararına itiraz hakkı bulunuyor. İtiraz halinde, dava Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'nda görüşülecek ve nihai karar orada verilecek.

Toprak Grubu'ndan konuya yakın hukukçular, Danıştay'ın bugünkü kararının ardından şimdiye kadar yapılan satışların iptal edilip TMSF'nin gerekli iadeleri Toprak'a yapmak zorunda olduğunu belirtiyor. İtiraz ise bu aşamadan sonra yapılacak.

TMSF MALLARI GERİ VERMEYECEK

TMSF yetkilileri ise, Danıştay kararı gereği malların Toprak'a iadesinin gerekmediği görüşünü savunuyor. Çünkü 13. Daire'nin aldığı karar, Halis Toprak'ın TMSF'ye olan borçlarının tespitine yönelik bir karar. TMSF, Ağustos 2009 tarihi itibariyle Toprak'ın TMSF'ye olan borcunun, temerrüt faizleriyle birlikte yaklaşık 6.5 milyar liraya ulaştığını iddia ediyordu. Toprak ise borç miktarına itiraz edince Danıştay, borcun 6.5 milyar lira değil; 290 milyon dolar olduğu sonucuna vardı.
 
İTİRAZ EDECEKLER
 
TMSF yetkilileri, Toprak'ın borcunun 290 milyon dolar olduğuna dair karara itiraz haklarının kullanılacağını belirttiler. Ancak bu durumda Toprak'ın malları iade mi edilecek yoksa Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun nihai kararı mı beklenecek?
 
TMSF hukukçuları, bu süreçte Aslanlı Köşk dahil malların iade edilmesinin gerekmediğini düşünüyor. Çünkü nihai kararda Toprak'ın borcunun 290 milyon dolar olduğu yönünde çıksa bile; TMSF Toprak ile ilgili yasal takibe devam edecek. Bunun gerekçesi ise şu; TMSF bugüne kadar Halis Toprak'a ait malların satışıyla 100 ila 150 milyon dolarlık satışa ulaştı. Dolayısıyla 290 milyon dolarlık borç tahsili gerçekleşinceye kadar TMSF, Halis Toprak ile ilgili yasal takibine devam edecek. 
 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle