GeriEkonomi TMSF ve RTÜK Star için anlaştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TMSF ve RTÜK Star için anlaştı

Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu (TMSF) ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Star TV’nin reklam payı ödemesinde matrah farkından kaynaklanan 20.9 trilyon liralık borcunun 24 aya yayılması konusunda anlaştı.

TMSF yönetiminin önceki gün protokol için ‘olur’ almasının ardından dün da RTÜK konuyu değerlendirdi. TMSF’nin ‘Star TV kapanırsa paranızı hiç alamayacaksınız. Ayrıca, devlete ait bir değer sıfırlanmış olacak’ baskısı üzerine RTÜK, Star TV için aldığı yayın durdurma kararını bütünüyle kaldırarak, 3 trilyon civarında olan ve yasal faiziyle birlikte 20.9 trilyon liraya ulaşan borcun 2 yılda ödenmesini kabul etti.

Anlaşmanın ardından RTÜK, TMSF, Star TV yönetimlerinin taraf olduğu protokol imzalandı. Vadenin ilk bölümlerinde düşük, sonraki bölümlerinde ise daha yüksek miktarda olmak üzere ödemeleri 24 aya yayılan 20.9 trilyonu ödeme yükümlülüğü, bu süre içinde Star TV satılırsa aynı koşullarla özel sektöre devredilecek.

Star TV ile ilgili kriz sözkonusu protokolle çözülürken, önümüzdeki günlerde TMSF’nin el koyduğu Uzan grubuna ait diğer yayın kuruluşlarında da aynı sürecin yaşanacağı bildirildi. Sözkonusu yayın kuruluşları için de yasanın yayın durdurma hükmü uygulanmayarak Star TV ile yapılan protokol gibi borcu vadeye yayma programları oluşturulacak.

Öte yandan, yayın durdurma yerine borcun vadeye yayılması kararı diğer yayın kuruluşlarının da aynı imtiyazı isteyebileceği tartışmasını yarattı. Matrah farkından kaynaklanan borcu olan özel yayın kuruluşlarının Star TV’ye tanınan haktan yararlanmak isteyebileceği ifade edildi.

KAPATMA UYMAZ

RTÜK Başkanı Fatih Karaca, TMSF’nin el koyduğu Star TV’ye borcu nedeniyle kapatılması ve lisans iptalinin İmar Bankası operasyon amacına uymayacağını söyledi. Karaca, ‘TMSF’ye yardımcı olmak zorundayız’ dedi.

Karaca, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, TMSF’nin İmar Bankası operasyonu kapsamında Star TV’ye el koymasının nedeninin alacakların tahsili için bu kuruluşun bir değeri olmasından kaynaklandığını belirtti. Karaca, ‘Eğer yayını durdurur ve lisansı iptal edersek Star TV’nin masa ve sandalyesi dışında hiçbir değeri yok. Onun değeri ulusal yayın kapmasında. Lisansı iptal edersek devlet ve TMSF yetkilileri (Devlete ait bir değeri sıfıra indirdiniz) derler’ diye konuştu. Reklam payı borcunun 24 ay vadeye yayılmasının mantığını karşılarında kamu tüzel kişiliğinin bulunmasına dayandırdıklarını kaydeden Karaca, ‘Star TV’nin yönetimi TMSF’ye geçmiş olmasaydı kapatırdım, oyumu da kimse değiştiremezdi’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle