GeriEkonomi TMSF: Motorola ile bir problem yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TMSF: Motorola ile bir problem yok

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Telsim konusunda, Motorola ile bir problem bulunmadığını, görüşmelerin devam ettiğini ve bitirme aşamasında olduklarını bildirdi.

Ertürk, Sepetçiler Kasrı'nda düzenlenen Trabzon Çimento fabrikası ihalesinin ardından, tamamlanan 9 çimento fabrikasının ihale sürecini değerlendirdi.

Soruları da yanıtlayan Ertürk, Uzan ailesinin, Telsim ile ilgili Motorola'ya yönelik girişimleri hakkındaki soruya şu yanıtı verdi: “O çabalar, bizim hukuki pozisyonumuzu değiştiren çabalar değildir. Onlar hep Türkiye'de geçmişte maalesef netice almış, ama bundan sonra da netice alması umut edilen hukuki atraksiyonlardır.
Onlardan bir sonuç çıkmayacaktır. Biz hukuki pozisyonumuzu koruyoruz, devam ettiriyoruz. Telsim'de de çimentolardaki gibi başarılı bir satış yapacağımıza inanıyoruz.

Motorola ile olan görüşmeler olumlu şekilde devam etmektedir. O konuda çok kısa zamanda, birkaç gün içinde kamuoyuna açıklama yapacağımıza inanıyoruz. Şu anda bir problem yok. Görüşmeler devam ediyor, bitirme aşamasındayız.”

İMAR BANKASI HAKİM ORTAKLARINDAN TAHSİLAT

TMSF'nin İmar Bankası hakim ortaklarından bugün yapılan satışla birlikte toplam 1 milyar 435 milyon 990 bin dolarlık tahsilat elde etmiş bulunduğunu ifade eden Ertürk, bu satışların ilgili kuruluşların en kısa zamanda izin ve onayları vermesinden sonra gerçekleşeceğini de hatırlattı.

Ertürk, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu satışlardan elde edilen yüksek değerler borcunu ödemek isteyen batık banka sahiplerinin de menfaatinedir. Onları bir kez daha, eğer samimiyseler, bu satışların başarısına destek vermeye çağırıyorum. Bu alacağı tahsil için gösterdiğimiz çabaların, bir gasp gibi, bir el koyma gibi algılandığına, böyle anlatılmak istendiğine şahit oluyoruz. Türkiye'de bizim uygulamak durumunda olduğumuz hukuk düzeni kamu alacağını toplumun, herkesin, hepimizin sırtına yüklenmiş olan bu alacağa tahsil etme çabasından ibarettir.”

TOPLUMA VE SORUMLULUK SAHİPLERİNE ÇAĞRI

Ahmet Ertürk, TMSF'nin, elinde sağlam kanıtlar olmadan ve tahsilde yarar, hatta zorunluluk görmeden hiçbir grubun mal varlığına el koyma gibi, şirketlerinin yönetimini devralma gibi bir keyfiliğe sapmadığını, gitmediğini söyledi. Ertürk, şunları kaydetti:  “Şirketlerin yönetimlerini devraldığımız grupların hiç birinin çıkıp (hayır, bizim Fon'a Hazine'ye borcumuz yoktur) demediğini, diyemediğini görüyoruz. Ama şunu hep yapmaktadırlar, (evet borcumuz var ama bu borcu ödememek için her türlü yola başvurmaya kararlıyız) Bu hiçbir hukuk sisteminin cevaz vermeyeceği bir ileri davranış yoludur.

Fon'un kamu alacağını tahsil yolunda gösterdiği özverili çabaları yalanlarla, iftiralarla sekteye uğratmaya çalışanlar, Fon'un çalışmalarını bloke etmek isteyenler, Fon'un kamu alacağını tahsil yolundaki gücünü azaltmak için her türlü çabayı sergileyenler, şunu bilsinler ki bu soygunun ve bu hırsızlığın işbirlikçileridir.

Fon yönetimi bu çabalarını sadece bir kamu görevi anlayışı içinde değil, aynı zamanda, bir vatandaşlık görevi bilincinde, bir ahlak mücadelesi anlayışı ile yerine getirmektedir. Bütün toplum kesimlerini, bütün sorumluluk sahiplerini yakın geçmişin bu ahlaki yozlaşmasının toplumun sırtına yüklediği bu ölümcül maliyeti aşağıya çekme çabasına katkıda bulunmaya çağırıyorum.”

TELSİM'DE HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR

Satışı gerçekleşmeyen 4 adet medya varlığı ve Telsim şirketinin satış hazırlıklarının devam ettiğini hatırlatan Ertürk, özellikle Telsim'in alacak tahsiline çok ciddi katkıda bulunacağına inandıklarını kaydetti. Ertürk, “Bu satışlardaki başarı ve katılımcıların morallerinin düzeldiğini gösteren işaretler, Telsim'de de bizim umutlanmamıza imkan vermektedir” dedi.

“BAŞARIDAKİ EN BELİRLEYİCİ FAKTÖR EKONOMİK KONJONKTÜR”

TMSF Başkanı Ertürk, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, bir gazetecinin “Batık banka borçları için ölümcül maliyet tanımı yapıyorsunuz. Daha önce faturanın geriye dönüşü konusunda pek umut vermiyordunuz. Şimdi daha farklı yaklaşım içindesiniz” yorumu üzerine, şöyle konuştu: “Bu etkin ve başarılı çalışmalar, bize ölümcül maliyetin çok daha önemli bir bölümünün, başta hesapladığımızdan da daha büyük bir bölümünün geri tahsil edilebileceği umudu vermiştir. Ama buna rağmen yine hepimiz bilmekteyiz ki, burada çok ciddi bir karşılanamayacak, hepimizin sırtına kalmaya devam edecek maliyet rakamı da vardır ve devam etmektedir. Ama başından bu çabalara, bu yola ilk başladığımızda beklediğimizin daha üstünde bir tahsilat performansına ulaşacağımız ortaya çıkmış görünmektedir.”

Ahmet Ertürk, çimento fabrikalarının satış fiyatlarında hangi unsurların etkili olduğu sorusu üzerine ise “Bu başarıda genel ekonomik konjonktürün olumlu seyri, Türkiye ekonomisinde son 2-3 yılda izlenen istikrar ve gelinen istikrar düzeyinin başarısının etkinliğini inkar edemeyiz. En belirleyici faktör bu. Ama Fon'un satış modelindeki başarısı da bu konjonktürden yararlanma imkanı sağlamıştır. Hem genel ekonomik konjonktür, hem Fon'un satış modelinin etkinliği bir araya gelince bize gerçekten beklemediğimiz bir başarı getirmiştir” diye konuştu.

“ELBETTE YARGI DENETİMİNE AÇIĞIZ”

Ertürk, milletvekillerinin Meclis'e verdiği soru önergelerine ilişkin olarak ise “Elbette bir siyasi denetim mekanizmasına, yargı denetimine açığız. Bu konuda hiçbir şikayetimiz yok. Ama her türlü hakkın suiistimalinin de bir gerçek olduğu hepimiz tarafından bilinmektedir” dedi.

Çimento fabrikalarında satış fiyatlarının yüksek olmasıyla ilgili soru üzerine de Ertürk, satışların çok rekabetçi, açık ve şeffaf bir ortamda gerçekleştiğini, getirilere yansıyan başarının da bu rekabetçi ortamın bir ürünü olduğunu vurguladı.
Ahmet Ertürk, “Buraya katılan, fiyat veren, açık artırmada yarışan işadamları hesaplarını bilen, karlılık hesaplarını ve analizlerini çok iyi bilen insanlardır. Onların afaki hesaplar, fiyatlar vereceğine inanmak için hiçbir sebep yoktur. Böyle bir şey beklemek işadamı mantığına da aykırıdır. Onun için bu Türkiye'nin geleceğine, ekonominin istikrarı ve büyümesine olan inancın eseridir” diye konuştu. TMSF Başkanı Ertürk, başka bir soru üzerine ise, “Hukuk düzeni içinde kanunların verdiği, çizdiği çizgiler ve sınırlar dışında hiçbir sınır tanımıyoruz” dedi.
(İSTANBUL/A.A)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle