GeriEkonomi TMSF 7 trilyon istedi ‘emekli çoban’ şaştı kaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TMSF 7 trilyon istedi ‘emekli çoban’ şaştı kaldı

TMSF, el konulan EGS Bank’ın iştiraklerinden EGS Yatırım Menkul Değerler’in yönetiminde olduğu gerekçesiyle Menemenli emekli hayvan bakıcı Enver Güney’i borçlu çıkardı. Güney, 1 trilyonluk borca itiraz etti. Ancak, TMSF bu kez de 7 trilyon istedi.

İZMİR’in Menemen İlçesi Ulukent Beldesi’nde oturan emekli hayvan bakıcısı Enver Güney, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF)devredilen EGS Bank iştiraklerinden EGS Yatırım Menkul Değerler’in yönetim kurulu üyelerinden biri olduğu gerekçesiyle açılan 1 milyon YTL’lik (1 trilyon lira) davada adını görünce şoke oldu. İsim benzerliği olduğunu belirterek itiraz eden Güney, aynı davayla ilgili olarak alacak miktarının 7 milyon YTL’ye (7 trilyon lira) çıkarıldığı belirtilen ikinci tebligatla şaşkına döndü.

TEBLİGAT ŞOKU:

Menemen’deki Ege Bölgesi Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Hayvancılık Şubesi’nde bakıcılık yapan 50 yaşındaki Enver Güney 11 yıl önce SSK emeklisi oldu. Eşi 50 yaşındaki Zeynep ve kızı 16 yaşındaki Merve ile Ulukent’te mütevazi bir yaşam sürdüren Güney’in hayatını, 16 Ekim 2002’de postacının kahvede otururken verdiği tebligat altüst etti. Zarfı açan Güney, 9 Temmuz 2001’de TMSF’ye devredilen EGS Bank’ın, yüzde 55.99 hissesine sahip olduğu EGS Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin ‘yönetim kurulu üyesi sıfatıyla’ şirketi diğer 15 yönetim kurulu üyesiyle birlikte zarara uğrattıkları gerekçesiyle haklarında 1 milyon YTL’lik alacak davası açıldığını gördü.

İTİRAZ ETMİŞTİ:

İlkokulu dışarıdan bitirebilen, emekli olduğu kurumda hayvan bakıcısı olarak çalışan, başarısız olduğu bir çay ocağı işletme girişimi dışında herhangi bir ticari faaliyeti bulunmayan Güney, avukat Berrin Altıok aracılığıyla mahkemeye itirazda bulundu. Güney, itirazında davalılar arasında adının geçmesinin isim benzerliği ya da adının kullanıldığını belirtti.

KABUS YENİDEN BAŞLADI:

Bu itirazının ardından davayla ilgisinin kalmadığını düşünen Güney, 24 Şubat perşembe günü yeni bir zarf aldı. Zarftan, 1 milyon YTL’lik davanın 6 milyon 904 bin 686 YTL’ye çıkarılması için, İstanbul 8’inci Asliye Ticaret Mahkemesi’ne ‘ıslah’ başvurusu yapan TMSF avukatlarından Aynur Giriş Atalay imzalı dilekçenin bir örneği çıktı. Dilekçede ayrıca ‘dava sonuçlanana kadar davalıların bu tutarı karşılayacak mal varlıkları üzerine ihtiyati haciz, olmadığı taktirde ihtiyati tedbir konulması’ talebinin de bulunduğunu gören Güney, ikinci kez şoke oldu.

Yakamı bıraksınlar, gördüğüm en büyük para emekli maaşım

BUGÜNE kadar EGS Holding’in herhangi bir kuruluşunun kapısından içeri bile girmediğini söyleyen Enver Güney, şunları söyledi: ‘Bu tebligatlar yüzünden uykularım kaçıyor. Ayda 430 milyon lirayla geçinmeye çalışıyoruz. Emekli olduktan sonra bir çay ocağı açtım, çalıştıramayıp batırdım. Nasıl olur da bir yatırım kurumunun yöneticisi olurum. Benim bugüne kadar birarada gördüğüm en fazla para emekli maaşım olan 430 milyon lira.’

Oturduğu evin bile henüz tapusu bulunmadığını, başka da bir malvarlığına sahip olmadığını belirten Güney, ‘İtiraz dilekçesi göndermeme rağmen beni neden ısrarla bu davaya karıştırıyorlar anlayamadım. Artık yakamı bıraksınlar’ dedi.

YENİDEN İTİRAZ ETSİN:

TMSF’nin avukatlarından Aynur Giriş Atalay ise dosyanın kalın klasörlerden oluştuğunu, bu yüzden Enver Güney’in daha önce yaptığı itirazın gözden kaçmış olabileceğini belirtti. Güney’in yeniden, davalı Enver Güney’in kendisinin olmadığını belirten bir dilekçeyle İstanbul 8’inci Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurmasını önerdi.

DAVANIN SEYRİ:

TMSF’ye devredildikten sonra 26 Aralık 2001’de Bayındırbank bünyesinde birleştirilmesine karar verilen EGS Bank’ın iştiraklerinden EGS Yatırım Menkul Değerler A.Ş. adına denetçiler Hüseyin Yalçın ve Ali Mahir Kadayıfçı, avukatları aracılığıyla İstanbul 8’inci Asliye Ticaret Mahkemesi’nde dava açtı. Dava dilekçesinde, EGS Yatırım Menkul Değerler’in eski Genel Müdürü S. Mert Ünsal ile yönetim kurulu üyeleri Hasan Turhan, İsmail Canseven, M. Şinasi Efe, M. Yavuz Gürsel, Kubilay Kırman, P. Ülkü Bıyık, Hayrettin Afşar, Erhan Şirin, İ. Ragıp Yergin, A. Polat Çelikkan, Enver Güney, Alper Kuş, Fatih Uysal, Erdoğan Çiçek ve Türkay Oktay’ın, usulsüz hisse senedi alımları ve idari işlemlerle kurumu zarara uğrattıkları ileri sürüldü. Fazlaya ilişkin hakları saklı kalmak kaydıyla 1 milyon YTL’nin yasal faiziyle birlikte sınırsız sorumlu olan davalılardan tahsili istendi. İlk duruşması 23 Ocak 2003’te yapılan dava henüz sonuçlanmadı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle