GeriEkonomi TMO'ya fındık için dış kredi alma yetkisi verildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TMO'ya fındık için dış kredi alma yetkisi verildi

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fındık alımında bulunması için gereken Bakanlar Kurulu kararı yürürlüğe girdi. Kararla TMO’ya fındık alımının finanse etmek üzere iç ve dış kredi kullanma yetkisi tanındı. Fiyat belirleme yetkisi de verilen TMO, alımı kooperatif ve birlikler aracılığıyla da yapabilecek.

Bakanlar Kurulu’nun, “Fındık Alımı ve Satımı Hakkında Karar”ı Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararla TMO fındık alımıyla görevlendirildi. TMO, karar kapsamındaki her türlü iş ve işlemlere ilişkin usul ve esaslarla alım satım fiyatlarını belirlemeye yetkili kılındı.

DEPO SATIN ALABİLECEK

TMO, karar kapsamında kendisine verilen görevleri Kooperatifler, Birlikler veya diğer kuruluşlar aracılığıyla da yerine getirebilecek. TMO, ana statüsü ve bu karar kapsamındaki faaliyetleri yerine getirmek amacıyla idari bina, depo, arazi, malzeme, demirbaş ve gerekli diğer araç ve gereçleri satın almaya, kiralamaya; satın aldığı ürünü işlemek üzere gerekli noktalarda tesis kiralamaya ve/veya açmaya yetkili olacak.

TMO, ürününü emanete bırakanlara belirleyeceği esaslar çerçevesinde avans ödeyebilecek. Bankaların, TMO tarafından Umumi Mağazalar Kanunu hükümlerine göre düzenlenen makbuz senetlerini teminat olarak gösteren gerçek veya tüzel kişilere kullandıracağı kredilerde Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu kesintisi oranı sıfır olacak.

Bankaların söz konusu krediler nedeniyle lehe aldıkları paralar yüzde 1 oranında banka ve sigorta muameleleri vergisine tabi tutulacak. Bu madde kapsamında kullanılan kredilerin teminatı olan makbuz senetlerinin TMO'ya ciro ve teslim edilmesi durumunda, alım ve ödemeye ilişkin esaslar TMO tarafından belirlenecek.

DÖVİZLE BORÇLANABİLECEK

TMO'nun ürün alımları için gerek duyacağı finansman, TMO kaynakları ile iç veya dış kredi temini suretiyle karşılanacak. TMO'nun bu kapsamda yurt içinden veya yurt dışından kullanacağı döviz ya da YTL cinsi kredileri üzerinden, Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu kesintisi yapılmayacak. Söz konusu krediler nedeniyle bankaların lehe aldıkları paralar yüzde 1 oranında banka ve sigorta muameleleri vergisine tabi olacak.

TMO tarafından kredi temini için yapılacak "alım garantili satış" ve benzeri finansman tekniklerinin uygulanmasında belirlenen alım-satım şartları aranmayacak. Bu işlemlerden doğan alım-satım farkları ve diğer giderler borçlanma maliyeti olarak kabul edilecek.

TMO, karar kapsamında yapacağı faaliyetlerle ilgili her türlü bilgi ve belgeyi gerçek ve tüzel kişilerden isteyebilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle