GeriEkonomi TL Piyasaları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TL Piyasaları

Emisyon çıkışı faizleri körükleyecek


Ne oldu?
Piyasa 768 trilyon lira eksi rezervle güne başladı. Merkez Bankası 5 günlük repo ihalesi ile 1 katrilyon 300 trilyon liralık fonlama yaptı. Gecelik repo faizleri İMKB'de yüzde 100, İnterbank'ta yüzde 125 oldu. Bono piyasası dalgalı bir seyir izledi. 21 Şubat 2001 vadeli kağıdın yarın valörlü faizi yüzde 114 olurken 20 Haziran 2001 vadeli kağıdın faizi yüzde 109'u ulaştı.

Neden oldu?
Faizler yükseliş trendiyle güne başladı. Bono piyasasında hacimsiz seyir devam etti. Anayasa Mahkemesi'nden partilerin kapatılmasıyla ilgili çıkan karar piyasalar tarafından hoş karşılanmadı. Döviz satışının da yeterli olmaması ile faizler yüksek seviyelerini korudu. Borsa'daki tedirginlik bono piyasasına da yansıdı. Bono da kısa vadeli kağıtlar daha aktif olmaya başladı. TL faizleri bir ara yüzde 200'leri gördü. Öğleden sonra gelen döviz satışı ile gevşeme yaşandı.

Ne olacak?
Kamu maaş ödemeleri TL faizleri üzerinde baskı yaratacak. Gelecek hafta bayram ve yılbaşı tatilleri ile emisyon çıkışının hızlanacağını söyleyen uzmanlar, hem bono hem de TL faizlerinin yükseleceğine dikkat çekiyorlar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle