GeriEkonomi TL Piyasaları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TL Piyasaları

Piyasada tedirginlik sürüyor


Ne oldu?
Piyasa 179.7 trilyon lira eksi rezervle açıldı. Merekz Bankası açık piyasa işlemleriyle fonlama yapmadı. Buna karşın kamu ve fon bankaları aracılığıyla piyasaya likidite verdi. Gecelik repo faizleri İMKB'de 99, TL İnterbank'ında yüzde 80 oldu. Bono piyasasında dalgalı bir seyir gözlendi. 20 Haziran 2001 vadeli kağıdın bileşik faizi alımlarla yüzde 65'lere kadar gerilerken gelen satışlarla yarın valörlü işlemlerde yüzde 80'le tırmandı.

Neden oldu?
Kısa vadeli TL faizlerinde yüzde 90'lar görüldü. Saban saatlerindeki bono alımı öğleden sonra satışa döndü. Merkez Bankası'nın APİ yoluyla fonlama yapmaması gecelik faizlerde baskı yarattı. O/N faizlerinin kısa bir süre içinde aşağı inmeyeceği beklentisi bonolarda satışa neden oldu. Öğleden sonra bono piyasasına gelen hızlı satışa gösterilen bir diğer neden ise Adalet Bakanı'nın istifa edeceği haberleri oldu. Bu haber piyasalar tarafından hükümette bir anlaşmazlık olarak algılandı. Hazine bonolarına bir miktar yabancı satışı görüldü.

Ne olacak?
Uzmanlar, bonoda pozisyon alınabileceğini böylece 2001 yılında iyi karlar elde edileceğini belirtiyorlar. TL faizlerinde döviz satışı belirleyici olacak. Yılbaşından sonra bileşik faizlerin yüzde 45-50 civarına düşmesi bekleniyor. Gelecek hafta kamu maaş ödemeleri ile piyasa likiditeye sıkışabilir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle