GeriEkonomi TL Piyasaları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TL Piyasaları

Bileşik faizler gevşediNe oldu?
TL piyasası rahat bir gün geçirdi. Gecelik repo faizleri İMKB'de yüzde 30, Interbank'ta yüzde 25 oldu. Bono piyasasında alımlar gerçekleşti. Bileşik faizler yüzde 38'lerin altını gördü.

Neden oldu?
Merkez Bankası'nın piyasayı yüksek oranda fonlaması TL faizlerinin düşmesini kolaylaştırdı. Fonlama maliyetlerindeki bu düşüş beraberinde bono bileşik faizlerinde gevşeme getirdi.

Ne olacak?
Yarından itibaren TL sıkışıklığının bir miktar daha kendini göstermesi bekleniyor. Ayrıca yarın Hazine'nin dış borç ödemesi olacağından piyasada sıkışacak. Kalıcı bir rahatlık için Ekim ayı bekleniyor.

Uzman gözüyle

Bayındırbank Hazine Bölümü

Bileşik faizlerde trend yukarı doğru gözüküyor. Daha çok piyasada al-sat işlemleri yapılıyor. Enflasyonun yüzde 35'lerde gerçekleşeceğini düşünürsek bileşik faizler için taban yüzde 35 olmalıdır. Piyasada belirsizlikler var. İnce ayar ile nelerin yapılacağı tam olarak bilinmiyor. Bütçeye ilişkin gelişmeler de önem taşıyor. Önümüzdeki günlerde bilanço dönemine girileceği için Merkez Bankası net iç varlıklar hedefi doğrultusunda parayı kısabilir. Bu gelişme de döviz talebini artırarak likiditeyi sıkıştırabilir. Böylece bono faizleri yüzde 35'lerin altına inmekte zorlanır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle