GeriEkonomi TL Piyasaları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TL Piyasaları

Fonlama maliyeti yükselecekNe oldu?
Piyasa 114.4 trilyon lira artı rezervle açıldı. Merkez Bankası bir haftalık repo ile 400 trilyon liralık fonlama yaptı. Gecelik repo faizleri İMKB'de yüzde 50, Interbank'ta yüzde 58 oldu. Bono piyasasında sabah saatlerinde durgun bir seyir izlendi. Daha sonra bonoya alımlar geldi. 20 Haziran 2001 vadeli kağıdın bileşik faizi yüzde 39.14 oldu.

Neden oldu?
TL sıkışıklığı devam etti. Fonlama maliyeti bugün de yüksek seyretti. Bono faizleri sabah saatlerinde ciddi satışlarla karşılaştı. Daha sonra alımlar geldi. Bu alımlarda Ecevit'in özelleştirme açıklamaları, GSM ödemesinin yakında yapılacak olması gibi haberler etkili oldu.

Ne olacak?
Gelecek hafta fonlama maliyeti daha da artacak. Dış borç ödemeleri ile piyasanın sıkışması bekleniyor. Bu nedenle bileşik faizler yüzde 40 seviyelere çıkabilir. Ekim ayının ilk haftası ile birlikte TL rahatlayacak. Uzmanlar, Eylül ayında TÜFE'nin yüzde 3'ün altında gelmesi halinde bonolara alım geleceğini belirtiyorlar.

Uzman gözüyle

Bayındırbank Hazine Bölümü

Bileşik faizlerde trend yukarı doğru gözüküyor. Son günlerde yaşanan düşüşlerin bugünlerde realizasyonu geliyor. Daha çok piyasada al-sat işlemleri yapılıyor. Enflasyonun yüzde 35'lerde gerçekleşeceğini düşünürsek bileşik faizler için taban yüzde 35 olmalıdır. Piyasada belirsizlikler var. İnce ayar ile nelerin yapılacağı tam olarak bilinmiyor. Bütçeye ilişkin gelişmeler de önem taşıyor. Önümüzdeki günlerde bilanço dönemine girileceği için Merkez Bankası net iç varlıklar hedefi doğrultusunda parayı kısabilir. Bu gelişme de döviz talebini artırarak likiditeyi sıkıştırabilir. Böylece bono faizleri yüzde 35'lerin altına inmekte zorlanır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle