GeriEkonomi TL Piyasaları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TL Piyasaları

Faizlerde yüzde 40 tavanNe oldu?
Piyasa 445.7 trilyon eksi rezervle açıldı. Merkez Bankası, yedi günlük repo ihalesi ile 910 trilyon liralık fonlama yaptı. Gecelik repo faizleri İMKB'de yüzde 39, Interbank'ta yüzde 53 oldu. Bono piyasasında satışlar yoğundu. 20 Haziran 2001 vadeli kağıdın bileşikf aizi yüzde 39.34 seviyesinden kapandı.

Neden oldu?
Merkez Bankası'nın yeterli fonlamasına karşın TL piyasasında sıkışıklık hakimdi. Dövizin talepli olması fonlama maliyetlerini yükseltti. Bono piyasasında da satışlar gün boyunca devam etti. Hem fonlama maliyetinin yüksekliği hem de beklentisizlik satışlar üzerinde etkili oldu. Bileşik faizlerde yüzde 40'lı seviyeler önemli bir destek noktası olarak görülüyor.

Ne olacak?
Ekim ayının ilk haftasında fonlama maliyeti rahatlayacak. Ayrıca bileşik faizlerin yüzde 40 seviyesini aşması beklenmiyor.

Uzman gözüyle

Bayındırbank Hazine Bölümü

Bileşik faizlerde trend yukarı doğru gözüküyor. Son günlerde yaşanan düşüşlerin bugünlerde realizasyonu geliyor. Daha çok piyasada al-sat işlemleri yapılıyor. Enflasyonun yüzde 35'lerde gerçekleşeceğini düşünürsek bileşik faizler için taban yüzde 35 olmalıdır. Piyasada belirsizlikler var. İnce ayar ile nelerin yapılacağı tam olarak bilinmiyor. Bütçeye ilişkin gelişmeler de önem taşıyor. Önümüzdeki günlerde bilanço dönemine girileceği için Merkez Bankası net iç varlıklar hedefi doğrultusunda parayı kısabilir. Bu gelişme de döviz talebini artırarak likiditeyi sıkıştırabilir. Böylece bono faizleri yüzde 35'lerin altına inmekte zorlanır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle