GeriEkonomi TL Piyasaları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TL Piyasaları

Faiz yüzde 40'a koşuyorNe oldu?
Gecelik repo faizleri IMKB'de yüzde 47, Interbank'ta yüzde 41 oldu. Bono piyasasına satışlar hakimdi. 20 Haziran 2001 vadeli kağıdın bileşik faizi yüzde 38.14 seviyesinden kapandı.

Neden oldu?
Fonlama maliyetinin yüksekliği bono piyasasında satışı getiriyor. Ekonomik ve siyasi alandaki belirsizlikler faizlerin düşüşünü engelliyor.

Ne olacak?
Uzmanlar, bileşik faizlerde yüzde 40'lı seviyelerin görülebileceğine dikkat çekiyorlar.

Uzman gözüyle

Bayındırbank Hazine Bölümü

Bileşik faizlerde trend yukarı doğru gözüküyor. Kısa vadede bileşik faizler yüzde 37'lere kadar çıkabilir. Bunun ne zaman yaşanacağını bilemiyoruz. Son günlerde yaşanan düşüşlerin bugünlerde realizasyonu geliyor. Daha çok piyasada al-sat işlemleri yapılıyor. Enflasyonun yüzde 35'lerde gerçekleşeceğini düşünürsek bileşik faizler için taban yüzde 35 olmalıdır. Piyasada belirsizlikler var. İnce ayar ile nelerin yapılacağı tam olarak bilinmiyor. Bütçeye ilişkin gelişmeler de önem taşıyor. Faizler yüzde 37'leri gördükten sonra tekrar aşağı gelecektir. Ayrıca son günlerde faizlerin fonlamadan bağımsız hareket ettiğini de görüyoruz. Önümüzdeki günlerde bilanço dönemine girileceği için Merkez Bankası net iç varlıklar hedefi doğrultusunda parayı kısabilir. Bu gelişme de döviz talebini artırarak likiditeyi sıkıştırabilir. Böylece bono faizleri yüzde 35'lerin altına inmekte zorlanır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle