GeriEkonomi TL Piyasaları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TL Piyasaları

Faizlerin yükselmesi bekleniyorNe oldu?
Piyasa 351.7 trilyon artı rezervle açıldı. Merkez Bankası yedi günlük repo ihalesi ile 360 trilyon liralık fonlama yaptı. Gecelik repo faizleri İMKB 'de yüzde 45, Interbank'ta yüzde 38 oldu. Bono tahvil piyasasında bileşik faizler dalgalandı. 20 Haziran 2001 vadeli kağıdın bileşik faizi yüzde 35.5 seviyelerinden kapandı.

Neden oldu?
Bono bileşik faizleri olumlu gelişmelerle yüzde 36 seviyelerinin altına geriledi. Sabah saatlerinde TL'deki rahatlıkla bu gevşeme devam etti. Ama öğleden sonra bono piyasasındaki tedirginlikle beraber faizler tekrar yüzde 36'ya çıktı. Maaş ödemelerinden kaynaklanan bir TL sıkışıklığı yaşanmaya başladı. Bu gelişme fonlama maliyetinin yükselmesine neden oldu. Yarın valörlü işlemlerde satış var.

Ne olacak?
Yarın Hazine'nin kasasına eurobonddan dolayı 400 milyon euroluk bir giriş gerçekleşecek. Bu gelişmenin TL faizlerini rahatlatması bekleniyor. Uzmanlar, kısa vadede bono bileşik faizlerinin yüzde 37'lere kadar çıkabileceğini vurguluyorlar.

Uzman gözüyle

Bayındırbank Hazine Bölümü

Bileşik faizlerde trend yukarı doğru gözüküyor. Kısa vadede bileşik faizler yüzde 37'lere kadar çıkabilir. Bunun ne zaman yaşanacağını bilemiyoruz. Son günlerde yaşanan düşüşlerin bugünlerde realizasyonu geliyor. Gelen alımlar zaten uzun vadeli yatırım için değildi. Daha çok piyasada al-sat işlemleri yapılıyor. Enflasyonun yüzde 35'lerde gerçekleşeceğini düşünürsek bileşik faizler için taban yüzde 35 olmalıdır. Piyasada belirsizlikler var. İnce ayar ile nelerin yapılacağı tam olarak bilinmiyor. Bütçeye ilişkin gelişmeler de önem taşıyor. Faizler yüzde 37'leri gördükten sonra tekrar aşağı gelecektir. Ayrıca son günlerde faizlerin fonlamadan bağımsız hareket ettiğini de görüyoruz. Önümüzdeki günlerde bilanço dönemine girileceği için Merkez Bankası net iç varlıklar hedefi doğrultusunda parayı kısabilir. Bu gelişme de döviz talebini artırarak likiditeyi sıkıştırabilir. Böylece bono faizleri yüzde 35'lerin altına inmekte zorlanır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle