GeriEkonomi TL Piyasaları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TL Piyasaları

Haftaya 750 milyon dolar geliyorNe oldu?
Piyasa 37.9 trilyon lira artı rezervle açıldı. Merkez Bankası, dört günlük repo ihalesi ile 500 trilyon liralık fonlama yaptı. Gecelik repo faizleri İMKB'de yüzde 37, Interbank'ta yüzde 29 oldu. Bono piyasasında faiz yükselişi vardı. Bileşik faizler hızlı bir çıkışla yüzde 36'lı seviyelere dayandı.

Neden oldu?
IMF heyetinin yaptığı açıklamaların yanı sıra Moody's'in bankalara yönelik değerlendirmesi piyasanın moralini bozdu. Bütün bu olumsuz gelişmelere ek olarak yüksek seyreden gecelik faizlerde bono bileşik faizlerinin yükselmesine neden oldu.

Ne olacak?
12 Eylül Salı günü Hazine'nin kasasına 750 milyon dolarlık dış borç girişi olacak. Bu gelişme özellikle gecelik faizlerin gevşemesini sağlayacak. Uzmanlar, gevşeyecek olan O/N faizlerin bono bileşikleri üzerinde de düşüş etkisi yaratacağını belirtiyorlar.

Uzman gözüyle

Finansbank Hazine Bölümü

Önümüzdeki günlerde Meclis açılacak, özelleştirmeyle ilgili sorunlar olabilir, kamu bankalarının durumu belli değil, Moody's'in Türkiye'nin notunu ne zaman artıracağı gibi etkenler piyasa üzerinde etkili oluyor. Ayrıca ne tip ek vergiler getirileceği önem taşıyor. "Merkez Bankası kısa vadeli faizleri yükseltme politikası izleyebilir mi?" sorusu akıllara geliyor. Bu gelişme olursa Hazine bonolarının faizleri yükselecektir. Görüldüğü gibi birçok belirsizlik var. Piyasa yönsüz hareket ediyor. Gelişmeler netlik kazandıkça faizler yön bulacaktır. Moody's'in not artış haberi olumlu bir etki yaratır. Yatırımcılar borsadaki riskten kaçıyorlarsa kısa vadeli repo ve bonoya yönelebilirler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle