GeriEkonomi TL Piyasaları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TL Piyasaları

TL sıkışık seyredecekNe oldu?
TL sıkışıklığının yarattığı etki ile gecelik repo faizleri İMKB'de yüzde 57, İnterbank'ta yüzde 45 oldu. Bono piyasasında ise bileşik faizler sabah yüzde 36.5 civarında açılırken gün sonunda yüzde 38'e kadar çıktı.

Neden oldu?
TL sıkışıklığının artması bono piyasasında satışları beraberinde getirdi.

Ne olacak?
Haziran ayında az borçlanma yapacağı tahmin edilen Hazine'nin yanı sıra enflasyon datasının da düşük çıkması halinde bono alımlarının geleceği bekleniyor.

Uzman Gözüyle

Cem Kurdoğlu - Denizbank Grup Müdürü

Aysonunun yaklaşıyor olması TL sıkışıklığını artırıyor. Bankaların açık pozisyonlarını kapatmalarından dolayı dövize talep geliyor. Fonlama maliyetinin yüksekliği bonolarda satış getirdi. Bono faizlerinin kısa dönemde yönü yukarı gözüküyor. Sabah saatlerinde yüzde 36.5-37 seviyesinden açılan bono bileşik faizleri gelen satışların etkisi ile yüzde 38'e kadar çıktı. Beklentimiz 31 Mayıs tarihine kadar faizlerin yüzde 39'u görebileceği yönündedir. Ayrıca Haziran ayına yönelik iç borçlanma programı açıklanacak. Hazine'nin az borçlanacağını ve miktarın 800 trilyon civarında olacağını tahmin ediyoruz. Bu piyasa için olumlu bir gelişme olacaktır. Ayrıca enflasyon datası açıklanacak. Toptan eşyada yüzde 1.8-2 civarında bir rakamın çıkmasını bekliyoruz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle