GeriEkonomi TL Piyasaları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TL Piyasaları

Yeni gelişmeler bekleniyorNe oldu?
Bugün TL sıkışıklığı oldukça yüksek seyretti. Bu gelişmenin doğrultusunda gecelik repo faizleri İMKB'de yüzde 43, İnterbank'ta yüzde 52 oldu. Bono piyasasında da faizler bir miktar yükseldi.

Neden oldu?
Yeni bir beklentinin gelmemesi, yabancı para girişinin yaşanmaması faizleri yükseltti. Ayrıca Türk Lirası sıkışıklığı fonlama maliyetini artırarak bono bileşik faizleri üzerinde baskı yapıyor.

Ne olacak?
Kısa vadede piyasadaki sıkışıklık faizlerin bir miktar artmasına neden olacak. Ama uzmanlar uzun vadede bono faizlerinin gevşeyeceğinden umutlu.

Uzman Gözüyle

Mustafa Erdoğan - Dışbank Sabit Getirili Menkul Kıymetler Yönetmeni

Geçtiğimiz haftadan beri devam eden tedirginlik hala sürüyor. Beklentilerin bitmesi, kar realizasyonları ve uluslararası piyasalardan beklenen para girişinin olmaması bu tedirginliği körüklüyor. Şu an için piyasada bir hayal kırıklığı var. Programın geneline güven duyuluyor ama tedirginlikte devam ediyor. Hazine bu ay dış borçlanma yapamamasından dolayı içeriye yüklenecek. Bu gelişme faizlerin üzerinde baskı yaratıyor. En aktif kağıt olan 20 Haziran vadelide faizlerin yüzde 34.5-35 bileşikleri tepe noktası olarak görülüyor. Ama uzun vadede iyimserim.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle