TL Piyasaları

Hürriyet Haber
08.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Faizler yükseldiNe oldu?
Piyasa Türk Lirası açısından sıkışık bir seyir izledi. Buna paralel olarak İnterbank'ta gecelik faiz yüzde 38, İMKB repo piyasasında ise yüzde 43 oldu. Bono piyasasında da gün boyunca satış baskısı yaşandı ve bileşik faizler yükseldi. En aktif kağıt olan 20 Haziran vadeli de bileşik faiz yüzde 32.11 olarak gerçekleşti.

Neden oldu?
Türk Lirası sıkışıklığını Merkez Bankası rahatlatmadı. Bütün piyasalarda gözlenen beklentisizlik problemi bonoyu da olumsuz etkiledi.

Ne olacak?
Hazine Salı günü 22 Ağustos 2001 vadeli 15 aylık tahvil ihalesi gerçekleştirecek. İhalede planlanan net satış miktarı 500-700 trilyon lira olarak açıklandı. Uzmanlar, Hazine'nin beklediği satışı gerçekleştireceğini belirtiyorlar. Faizler bu hafta dar bir alanda yüksek seyredecek.

Uzman Gözüyle

Meltem Barutçu - Etibank Bono Piyasası Müdür Yardımcısı

Bugün açılışla birlikte piyasada satış eğilimi hakimdi. Bunun en önemli nedeni beklentilerin bitmesiydi. Satıştan kaynaklanan faiz yükselişi yaşandı. Piyasadaki en aktif 20 Haziran vadeli kağıtta bileşik faizler yüzde 32.11 seviyesinde gerçekleşti. Bono faizlerindeki bu seviyelerin tavan olduğunu düşünüyoruz. Bu hafta faizlerin sıkışık ve dar alanda hareket etmesini bekliyoruz. Salı günü ihale var. Hazine piyasada fazla para bırakmayacaktır. Aşağı yukarı planladığı satışı gerçekleştirecektir. Fonlama maliyeti düşmedikçe faizler yüksek seviyelerini koruyacak.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı