GeriEkonomi TİSK: İmam-Hatip’lerde hayvancılık okutulsun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TİSK: İmam-Hatip’lerde hayvancılık okutulsun

TİSK Başkanı Refik Baydur, eğitimli hocaların köylüye kalkınma ve uygun yaşama olanakları sağlayabileceğini belirterek, İmam Hatip okullarında tarım ve hayvancılık derslerinin de olmasını önerdi.

TÜRKİYE İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Refik Baydur, alçakgönülle ve aklıselimle yürüyen iktidarların daima kazanacağına işaret ederek, ‘Çizmeyi taşan beyan ve uygulamalar iktidarı mutlaka yıpratır’ dedi. Baydur, düzenlediği basın toplantısında, AK Parti’nin belediye seçimlerindeki başarısına dikkat çekerek, bu başarının öncelikli sebebinin, siyasi istikrar ve ekonomideki iyileşme olduğunu söyledi.

İktidar partisinin başarılarını, şimdiye kadar yaptıkları icraatların milletçe takdir edilmiş olmasına bağladıklarını dile getiren Baydur, şöyle devam etti:

‘Ancak siyasi geçmişimize baktığımızda çok oy kazanan parti yönetimlerinin yanlış yollara sapmaları ihtimalini AK Parti’nin denememesini temenni ederiz. Böyle bir uygulama öncelikle iktidarı yıpratır. Bunun geçmişte örneklerini gördük. Kazanmak kaybetmekle teğet gelişen bir yoldur. Bu yolu alçakgönülle ve aklıselimle yürüyen iktidarlar daima kazanır. Çizmeyi taşan beyan ve uygulamalar iktidarı mutlaka yıpratır.’

İMAM HATİPLER

Refik Baydur, hükümetin İmam Hatip Liseleri’yle ilgili girişimlerine de değinerek şunları söyledi:

‘İmam Hatip okullarının adını değiştirmekle bir yere ulaşamayız. İmam Hatip mezunları ilahiyat, din tarihi ve felsefe yüksek okullarına girebilmeli, camilerde görevlendirilme, kendilerine tatmin edici maddi imkanlar sağlanmalıdır. İmam Hatip okullarında tarım ve hayvancılık da okutulmalı ve uygulamalı olmasına da önem verilmeli. Böylece eğitimli hoca ile köye dönük eğitim almış öğretmen biraraya gelerek köylüye kalkınma ve uygar yaşama olanakları sağlayacaktır.’

Baydur, sanayi ve ileri teknolojinin gelecekte tarımı daha da önemli hale getireceğini vurgulayarak, ‘Köy enstitüleri yeniden hizmete açılmalı ve desteklenmelidir. Bunun için köy enstitüleri yeniden ve tam eski öğretileriyle köye, aynı zamanda tarım ve hayvancılığa dönük öğrenci yetiştirmelidir’ dedi. Refik Baydur, bölgesel üretim verileri gözönüne alınarak eğitimli gençlere devlet arazilerinin parasız verilmesi, üretim ve istihdamı artıran kişi ve kuruluşlara bu arazi tapularının bedelsiz devredilmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.

Baydur, Türkiye-AB ilişkilerine de işaret ederek, üyelik hedefine erişme doğrultusunda ‘işçi-işveren ortak eylem planı’nı yürürlüğe koyacaklarını bildirdi. Plan çerçevesinde öncelikle Türkiye’nin argümanlarını AB çevrelerine anlatmayı ve müzakare tarihi belirlenmesinin hayati önemini vurgulamayı amaçladıklarını anlatan Baydur, çalışmalar kapsamında ortak bir deklarasyon yayınlanacağını, TİSK, Türk-İş, Hak-İş ve DİSK’den oluşan heyetin Brüksel’de AB Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ile işçi ve işveren kesiminin yetkilileri ile temaslarda bulunacaklarını kaydetti.

Vatandaş ekonomik refahı 2005’ten sonra hisseder

TİSK Başkanı Refik Baydur, ‘Bugün hissedilmeyen ekonomik refah, ancak 2005 yılından itibaren vatandaşın avucuna doğru gelmeye başlayacak’ diye konuştu. Yaşanan olumlu gelişmelere rağmen cari açığın tehlikeli bir çizgide arttığına dikkati çeken Baydur, kişi başına milli geliri bin 500 doların altında bulunan illere yatırımı ve istihdamı teşvik eden 5084 sayılı Kanun’un girişimciler arasında haksız rekabete yol açacağını ve adil olmayan sonuçlar yaratacağını savundu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle