GeriEkonomi TİSK: Bölgesel asgari ücret sakıncalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TİSK: Bölgesel asgari ücret sakıncalı

TİSK Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, ASO Başkanı Çağlayan tarafından önerilen bölgesel asgari ücret uygulamasının Türkiye için ciddi sakıncaları olacağını söyledi.

Kudatgobilik, TİSK Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında, bölgesel asgari ücret önerileriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kudatgobilik, bölgesel asgari ücretin 1969-1974 döneminde denendiğini, ancak denetim ve koordinasyon güçlükleri nedeniyle ülke düzeyinde tek asgari ücret sistemine geçildiğini anımsattı.

"HAKSIZ REKABET SORUNLARINI ARTIRIR"

AB ülkelerinde de uygulaması bulunmayan bölgesel asgari ücretin Rusya, Çin, Kanada ve Hindistan gibi geniş coğrafyaya yayılmış, eyalet sistemine sahip ülkelerde uygulandığını kaydeden Kudatgobilik, "Bölgesel asgari ücret ülkemiz için düşünüldüğünde ciddi sakıncalar gündeme gelmektedir" dedi. Kudatgobilik, Teşvik Yasasıyla 49 ilde zaten maliyet azaltıcı vergi, SSK primi ve enerji teşvikleri uygulandığını ve bu uygulamanın bazı illerdeki yatırım hızını kestiği gerekçesiyle şikayetlere konu olduğunu belirterek, "Buna bölgesel asgari ücretin eklenmesi işyerleri ve iller arasındaki haksız rekabet sorunlarını artıracaktır" dedi.

"GELİŞMİŞ İLLERDEKİ İSTİHDAM AZALACAK"

ASO’nun önerisinde yeni yatırımdan ziyade, gelişmiş illerdeki işyerlerinin az gelişmiş illere taşınmasının söz konusu olduğunu söyleyen Kudatgobilik, "Özellikle emek-yoğun sanayilerde işlerin taşınması halinde gelişmiş illerdeki istihdam azalacaktır. KOBİ’ler bunu yapamayacağından rekabet sebebiyle bir bölümü kapanacaktır ki bu da istihdamı azaltacaktır" dedi.

"İÇ GÖÇ SORUNUNU DAHA DA ARTIRACAKTIR"

Kudatgobilik, net asgari ücretin azaltılması önerisinin iç göç sorununu daha da artıracağını savundu. SSK primine esas kazanç taban ve tavanı ile bağlanacak aylıkların da bölgelere göre farklılık göstereceğini kaydeden Kudatgobilik, bu nedenle aynı işi yapan işçiler arasında eşitsizlik doğacağını ifade etti. Kudatgobilik, eşitlik ilkesine uygunluğu tartışmalı olan bölgesel asgari ücret yerine, asgari ücret üzerindeki ağır vergi ve SSK pirim yükünün azaltılmasını önerdi.

"İSTİHDAM ARTMAZSA BANGLADEŞE DÖNERİZ"

Kudatgobilik, hükümetin istihdam politikası ve istihdam stratejisi olmadığını, bu olmadan da istihdam sorununun çözülemeyeceğini söyledi. Genç nüfusa istihdam yaratılması ve eğitim verilmesi gerektiğini söyleyen Kudatgobilik, "Genç nüfusa istihdam ve eğitim veremezsek problem olur. Türkiye Hindistan ve Bangladeşe döner. Nüfus büyük istihdam yok, sosyal problemler yaşanır" dedi.

"İŞSİZ SAYISI 20 MİLYON OLACAK"

Türkiye’nin istihdam üzerindeki vergi ve prim yükü açısından 30 OECD ülkesi içinde lider konumda olduğunu ifade eden Kudatgobilik, ülke genelinde istihdam vergilerinin takvimli ve aşamalı biçimde yüzde 43’ten OECD ortalaması olan yüzde 26’nın altına indirilmesini önerdi. Kudatgobilik, bunun bir anda gerçekleşmesinin mümkün olmadığına da işaret ederek, uzun vadeye yayarak, her yıl 2’şer puan indirilerek bu sorunun çözülebileceğini anlattı. Kudatgobilik, istihdamın yerinde sayması durumunda kısa bir süre sonra "felaket" yaşanacağını savunarak, "5-6 yıl sonra işsiz sayısı 20 milyon olacak" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle