TİSK: Bölgesel Asgari Ücret olmaz

Süleyman DEMİRKAN / ANKARA
08.09.2005 - 01:51 | Son Güncelleme:

TİSK Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, bölgesel asgari ücretin uygulandığı Hindistan, Çin gibi ülkelerde eyaletlerin bulunduğuna dikkati çekerek, ‘Ama Türkiye eyaletlerle idare edilmiyor. ‘Asgari ücret Gaziantep’te şöyle olsun, Şanlıurfa’da böyle olsun’ demek mümkün değil’ dedi.

Kudatgobilik, asgari ücretin işverene maliyetinin 1.160 milyar lira olduğunu belirterek, asgari ücretten bu kadar kesinti yapılmasının ‘günah’ olduğunu vurguladı. Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener de, bir süre önce bölgesel asgari ücret konusunda, ‘Mevcut asgari ücreti indiremezsiniz’ diyerek, bu önerinin gerçekçi bir öneri olmadığını ortaya koymuştu. Kudatgobilik, Başkan Yardımcıları Şükrü Koçoğlu, Sadık Oğuz ve TİSK Genel Sekreteri Bülent Pirler’le birlikte düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin görüşlerini açıkladı. Kudatgobilik, özetle şunları söyledi:

Biz Türkiye olarak uzun yıllardır NATO’nun, Avrupa’nun içindeyiz. Çok çeşitli alanlarda işbirliklerimiz var. Zaman zaman düşünüyorum ve Avrupa’lılara da söylüyorum: Daha dün demirperde ülkesi olan, komünist olan ülkeler bugün AB üyesi oldu. Biz de AB’ye girmek için komünist mi olmalıydık. (Şükrü Koçoğlu, ‘sorun komünist olmadan değil, dinden kaynaklanıyor’ diye söze girdi.)

Bugün ve gelecek 10-15 yılda Türkiye’nin en büyük sorunu işsizlik. İşsizlik üzerimize tsunami gibi geliyor. Eğer bugün gerekli önlemleri almazsak, bugün resmen 6 milyon olan işsiz sayımız birkaç yıl sonra 20 milyona çıkacak ve çaresiz kalacağız. Bu nedenle istihdam üzerindeki yüzde 46’lık yükün OECD ortalaması olan yüzde 26’lara aşamalı olarak indirilmesini istiyoruz.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı