GeriEkonomi TİSK: Başmüzakereci yardımcısı kadın olsun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TİSK: Başmüzakereci yardımcısı kadın olsun

TİSK Başkanı Tuğrul Kutadgobilik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan zirveye sunduğu raporda, Başmüzakereci Ali Babacan’ın yardımcısının kadın olmasını önerdi. Başbakan Erdoğan, ‘Tarihi dönüm noktalarına 3 Ekim’i de ekleyeceğiz’ dedi.

TÜRKİYE İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, sivil toplum zirvesinde sunduğu raporda, Başmüzakereci Yardımcısı’nın bir kadın olması gerektiğini, bunun Türkiye’nin imajı açısından önemli olduğunu vurguladı.

ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA:

Kudatgobilik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün Ankara’da gerçekleştirilen sivil toplum zirvesinde AB sürecine yönelik hedef ve önerilerini içeren bir rapor sundu. Raporda, başmüzakereci yardımcısının kadın olması istenirken, müzakereci heyetlerinde de konusunda uzman kadınlara yer verilmesi istendi. Raporda Türkiye’nin kadın erkek eşitliğine verdiği öneme dikkat çekilmesi gerektiği belirtilerek, ‘Kadın müzakerecilerin heyet içinde yer alması AB’nin çok önem verdiği bir husustur. Unutulmamalıdır ki AB kadın ve çevre konularına büyük önem göstermektedir’ denildi.

TARİHİ DÖNÜM NOKTASI:

Başbakan Erdoğan, toplantıyı açarken, ‘Şimdi bu tarihi dönüm noktalarına 3 Ekim 2005’te inşallah bir yenisini daha ekleyeceğiz. Avrupa Birliği (AB) ile tam üyelik için müzakerelere başlayacağız. Ülkemizde tam anlamıyla demokratik bir ortam oluşturmaya, milletimizin huzur ve güvenini teminat altına almaya yönelik reformlarımızı uygulama alanında ilerletmeye devam edeceğiz. Pekçok kişinin ‘sessiz devrim’ dediği reformları kararlılıkla uygulama gayreti içindeyiz. 3 Ekim müzakere tarihi ile birlikte bu uygulamalar daha da ivme kazanacak, ülkemizin, milletimizin bu noktadaki standartları çok daha yükselmiş olacaktır.’

HALKA RAĞMEN YAPMAYIZ:

Müzakerelerin başlamasının Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasında daha büyük katkı sağlayacağını ifade eden Erdoğan, reformların da pekiştirileceğini dile getirdi. Erdoğan, hükümet olarak attıkları adımları ilgili kuruluşların tam mutabakatı ile gerçekleştirmeye özen gösterdiklerini anlatarak, eksikler olabileceğini ifade etti. Erdoğan, ‘Bu millet her ne çektiyse tepeden inme politikalardan, dayatmalardan, oldu-bittilerden çekti. Halktan kopuk, milletin hedeflerinden kopuk, millete rağmen üretilen politikalar, Türkiye’yi hep hak ettiği yerin arkasında kalmaya mahkum etmiştir’ diye konuştu. Hükümetin hiçbir zaman halka rağmen bir şeyler yapma amacında olmadığını vurgulayan Erdoğan, yakalanan uzlaşma ve diyalog ortamının barışın, huzurun, demokrasinin ve insan haklarının tam olarak yerleşmesi için Türkiye’ye tarihinde görülmemiş imkanlar sunduğunu ifade etti.

SİVİL TOPLUM DESTEĞİ:

AB müzakare sürecinde sivil toplum kuruluşlarının katkısının önemine de değinen Başbakan Erdoğan, ‘Eğer sivil toplum desteği ve katkısı olmazsa müzakere süreci aksak kalacak, topal ilerleyecektir’ dedi. Erdoğan, konuşmasının sonunda, AB sürecindeki katkılarından dolayı sivil toplum kuruluşlarına teşekkür etti.

KİMLER KATILDI:

Devlet Konukevi’nde gerçekleştirilen zirveye, Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Başbakan Erdoğan’ın Dış Politika Danışmanı ve İstanbul milletvekili Egemen Bağış, Siyasi Danışmanı ve Adana Milletvekili Ömer Çelik, başdanışmanları Akif Beki ve Yalçın Akdoğan ile bürokratlar ve 50 sivil toplum kuruluşunun temsilcileri katıldı. Sivil Toplum Zirvesi, Erdoğan’ın konuşmasının ardından basına kapalı gerçekleşti.

Sivil zirve iyi geçti hükümeti kutluyorum

TÜRK Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ömer Sabancı, dünkü Sivil Toplum Zirvesi’ni, çok verimli bir toplantı olarak niteledi. Sabancı, Sivil Toplum Zirvesi çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, gerek sivil toplum kuruluşlarının gerekse hükümet yetkililerinin, çok verimli bir çalışma sergilediklerini kaydetti. Hükümet yetkililerinden önümüzdeki aylarda da bu toplantıların devam edeceğini öğrendiklerinin belirten Sabancı, ‘Hükümetimizi kutluyorum. Çünkü AB sürecinde sivil toplum örgütleriyle birlikte hareket etmek çok önemli. Bu nedenle çok başarılı bir toplantı oldu’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle