GeriEkonomi TIR'lar gümrüğe takıldı ihracatçı isyan etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TIR'lar gümrüğe takıldı ihracatçı isyan etti

TIR'lar gümrüğe takıldı ihracatçı isyan etti
refid:27965179 ilişkili resim dosyası

Halkalı Gümrük Kapısı’nda haftalarca bekletilen tırlara İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 yılına koyduğu hedeflere ulaşmak için vargüçleriyle çalıştıklarını ifade eden Mete “Maalesef kritik noktalardaki bazı bürokratlar 2023 hedefine ulaştırmamak için ellerinden gelen çalışmayı yapıyorlar” dedi.

GÜMRÜK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ CEVAP VERMİYOR
İhracatın neredeyse yüzde 50’sinin İstanbul’dan giden mallar olduğunu aktaran Mete “ Gıda ürünleri hassas ürünlerdir. Gümrük kapılarında malların 12 gün bekletiliyor olması ihracatımızın 12 gün eksik yapılması sanayinin 12 gün eksik çalışması demektir bu malıyetin artması demektir.dedi. Bu konularda sıkıntı yaşanıldığında Gümrük Genel Müdürlüğü’nden yetkili birini bulamadıklarını belirten Mete “ Gümrük Genel Müdürlüğü’nü iki kez aradık fakat telefonlarımıza çıkmıyor. Düşünsenize ayda bir gün beklettiğiniz ürün yılda 12 gün bekletiliyor demektir. Bu da ihracatçılarımızın maliyetini arttırıyor. Her ülkede analizler tahliller yapılıyor ancak bizim gümrüklerimizde maldan birkaç numune almak yerine bütün malı indiriyorlar.” ifadesini kullandı.

'DÜNDEN BERİ MEMUR BEKLİYORUZ'
24 saatten beri Halkalı Gümrüğü’nde beklediklerini söyleyen Yaman Çikolata’nın sahibi Remzi Yaman “Polonya’ya sakız gönderiyoruz. TIR kırmızı hatta düştü. Yani detaylı arama yapılması gerekiyor. Hiç sorun değil baksınlar kontrol etsinler. Ancak dünden beri muayene memuru bekliyoruz. Normalde saat 08.00’de işinin başında olması gereken memur yok. Saat 12.00’de gelecekmiş. Eğer bu mal pazartesi sabahı Polonya’da markete ulaşamazsa ceza ödemek zorunda kalacağız” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle