GeriEkonomi TİM: Kriz yorgunuyuz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TİM: Kriz yorgunuyuz

TİM Başkanı olarak son kez konuşan Okan Oğuz, yeni bir başlangıç için paraya değil, niyet, kararlılık ve samimiyete ihtiyaç olduğunu söyledi. ‘‘Ülkemiz kriz yorgunu’’ diyen Oğuz, ‘‘Umutlar tükenme noktasına gelmiş ve yarının ne olacağını kimse bilmiyor’’ dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) 6 yıldır başkanlığını yürüten ve dün son kez TİM Başkanı olarak konuşan Okan Oğuz, ‘‘kriz yorgunu’’ olarak nitelendirdiği Türkiye'de tüm kesimlerde umutların tükenme noktasına geldiğini söyledi. Oğuz, yeni bir başlangıç için niyet, kararlılık, şeffaflık ve siyasilerden samimiyet istedi.

Devlet Bakanı Tunca Toskay, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ve bürokratların da katılımıyla gerçekleşen TİM 8'inci Olağan Genel Kurulu'nda açış konuşmasını yapan Okan Oğuz, Türkiye'de yaşanan güven bunalımının aşılması yönünde ciddi adımlar atılmadığını, isteksizce ya da zorlama ile atılan adımların ise ödenen bedelin her geçen gün daha da ağırlaştırdığını söyledi. Türkiye'nin, ekonomik parametrelerin seyrinden öte güven eksiklikliğinin bedelini ödediğini söyleyen Oğuz, ‘‘Ülkemiz kriz yorgunu, çalışanımız, üretenimiz, ihracatçımız, tüm insanımız kriz yorgunu. Dahası, umutlar tükenme noktasına gelmiş ve yarının ne olacağını kimse bilmiyor. Bilemiyor. Acı ama gerçek bu’’ dedi.

Yeni bir başlangıç için yeni umutlara, morale ihtiyaç bulunduğunu kaydeden Oğuz, ‘‘Para pul değil. İhtiyacımız olan şey: niyet, kararlılık, şeffaflık ve siyasi sorumluluk bilincinin egemen kılınması ile uygulamada ortaya konulacak samimiyettir’’ dedi. Ülkenin bıçak sırtında olduğunu, hastalığın tüm bünyeye yayıldığını kaydeden Oğuz, şöyle devam etti:

‘‘Hastanın dışardan kan almaya ihtiyacı varken, nasıl olup da birilerinin hálá yeni yaralar açarak kan akıtmaya çalışmasını anlamak da zorlanıyoruz. Hükümet edenlerin, özellikle böylesine bir hassas dönemde, popülist ve sığ siyasi çıkarları gözetme hakkı, yapma lüksü yoktur. Hiçbir kurumun kendisini bütün bunların dışında tutmaya, bildiğimi yaparım demeye, belli kesimlere ince mesajlar göndermeye hakkı yoktur.’’

ENGİZiSYON TAVRI

Dış Ticaret Müsteşarı Kürşad Tüzmen de, ülkenin tek çıkışının ihracat olduğunu söylerken, ihracatta psikolojik sınır olarak belirlenen 30 milyar dolarlık hedefin bu yıl aşılacağını belirtti. Türkiye'deki iki büyük yanlıştan birincisinin ‘‘Türkiye'nin ihracatçıya olan güvenini kaybetmesi’’, ikincisinin de ‘‘ihracatçının Türkiye'ye olan güvenini kaybetmesi’’ olarak gösteren Tüzmen, şöyle konuştu: ‘‘Kamu kuruluşlarının kutsal engizisyon tavrını bırakıp, ihracatçıyı alkışlaması, sırtına alıp koşması lazım.’’

Satıcı TİM'in yeni başkanı

TİM'in yeni başkanı Oğuz Satıcı oldu. Okan Oğuz'un aday olamadığı başkanlık seçimlerinde, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Oğuz Satıcı ile İstanbul Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Metin Altuğ yarıştı. Toplam 240 delegeden 222'sinin oy kullandığı seçimlerde, Oğuz Satıcı 128 oyla başkanlığı kazandı. Diğer aday Metin Altuğ ise 94 oy aldı. Oğuz Satıcı Okan Oğuz'u ‘‘ezeli ve ebedi başkan’’ olarak niteledi.

Oğuz, aday olamadı

Bir kez daha TİM Başkanı olmaya niyetlenen Okan Oğuz, İcra Komitesi üyeliği seçimlerini kazanamadığı için yeniden başkan adayı olamadı. Dün yapılan genel kurulun öğleden sonraki bölümünde 20 sektörün temsilcisinden oluşan İcra Komitesi seçimlerine geçildi. Seçimlerde konfeksiyon sektörünü temsilen İcra Komitesi üyeliğine, Damat-Tween markalarını üreten Orka Tekstil'in sahibi Süleyman Orakçıoğlu seçildi. Oğuz ise, İcra Komitesi üyeliğine seçilemediği için aday olma hakkını kaybetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle