GeriEkonomi THY'ye İspanyol zulmü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  76
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

THY'ye İspanyol zulmü

THY'ye İspanyol zulmü
refid:13193568 ilişkili resim dosyası

THY’nin ‘Barcelona seferi’ krizle başladı. Takımın THY ile uçmasına öfkelenen İspanyol şirketlerin baskısı sonuç verince, THY’nin futbolcuları Abu Dabi’ye direkt uçurmasına izin verilmedi. Barcelona'dan kalkış öncesinde ise THY yetkilisinin 'Yaşasın özgür Katalonya' şeklinde anons yaptığı öne sürüldü. Ancak THY, Anadolu Ajansı'nın haberini yalanladı. Bu arada uçaktan ilk fotoğraflar da Doğan Haber Ajansı tarafından yayınlandı.

İşte uçaktan ilk fotoğraflar / Galeri

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre, Türk Hava Yolları’nın (THY) ünlü yıldızların kulübü Barcelona’yı taşımak için Barcelona Spor Kulübü ile 3 yıllığına 9 milyon euro’luk sponsorluk anlaşması imzalaması İspanya’da krize neden oldu. Bazı İspanyol firmalarının ülkedeki Sivil Havacılık Kurumu’na baskı yapması üzerine THY’ye, Barcelona-Abu Dabi direkt uçuş izni verilmedi ve Barcelonalı futbolcular İstanbul aktarmalı yolculuk yaptı. Seyahat süresini uzatan bu durum Barcelona Kulübü’nün büyük tepkisini çekti.

THY uçağı direkt uçuş izni verilmediği için İstanbul’a inerek aktarma yapmak zorunda kaldı. Saat 15.53 sıralarında Atatürk Havalimanı’na gelen uçak parka çekilerek yakıt ikmali yapıldı. Barcelonalı futbolcular ve teknik ekip kabinden çıkmadı. Yaklaşık 1 saat süren bekleyişin ardından THY uçağı Abu Dabi’ye gitmek üzere tekrar havalandı.

"YAŞASIN ÖZGÜR KATALONYA"

Öte yandan uçağın Barcelona'dan kalkışından önce THY yetkilisinin Katalanca olarak "Yaşasın özgür Katalonya" şeklinde anons yaptığı belirtildi. Ancak THY'den yapılan açıklamada, bu haberin doğru olmadığı belirtildi. THY, şu açıklamayı yaptı:

"Bugün Anadolu Ajansı’nın (AA) İspanyol basınına dayanarak, akabinde geçtiği haberde yer alan; Türk Hava Yolları yetkilisinin Barselona takımını taşıyan uçağımızın kalkışından önce anons yaptığına ilişkin bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır. Türk Hava Yolları, taşıyıcı havayolu şirketi olarak Barselona takımının seyahatini sağlamaktadır. Bunun dışındaki konular Türk Hava Yolları’nın ilgi alanına girmediği gibi bu konularda herhangi bir yorumda bulunması da söz konusu değildir.”

JOAN OLİVER: BİZİ BOYKOT ETTİLER

Barcelona’nın sponsorluk anlaşmalarından sorumlu yetkilisi Joan Oliver, İspanyolbasınına yaptığı açıklamada, "İspanyol havayolları şirketleri, Türk Hava Yolları'nın bizi doğrudan Abu Dabi'ye götürmesini önlemek için bizi boykotettiler" dedi.


İspanyol gazeteleri kulübün sponsorluk anlaşmalarından sorumlu Joan Oliver'in, Katalan milliyetçiliğinden dolayı bu şekilde sert bir açıklama yaptığını savunurken, Marca gazetesi, "3 milyon Avro için İstanbul aktarmalı olarak Arabistan'a gidiliyor" ifadesini başlığına çıkararak haberi verdi. Kasım ayından bu yana Barcelona'nın THY ile Abu Dabi’ye gideceğinin bilindiğini vurgulayan İspanyol spor gazetesi, Barcelona kulübünün direk uçuş yapmak için gerekli izni zamanında istemediğini ileri sürdü.


Barcelona kulübü yetkilisi Oliver ise söz konusu direk uçuş izninin havayolları şirketleriyle değil hükümetler arası bir konu olduğunu iddia etti ve İspanyol devletini eleştirdi.


NAVİO: BİZ KURALLARI UYGULADIK

Bu arada, İspanya Havayolları Şirketleri Derneği Başkanı Felipe Navio da konuyla ilgili olarak, "Sivil havacılığın yaptığı tek şey uluslararası kuralları uygulamak oldu. Bu çok açık bir kuraldır. AB dışı bir ülkeye ait bir havayolu şirketinin, AB ülkeleri dışına yaptığı bir seferde şirketin orijinin bulunduğu ülkeye teknik iniş yapma mecburiyeti vardır" açıklamasında bulundu.

FİRMALAR BASKI YAPTI

Bu zorunlu aktarmaya bazı İspanyol havayolu firmalarının hükümete baskı yapmasının neden olduğu belirtildi. Firmaların, Barcelona’nın İspanyol değil, bir Türk firmasıyla uçması nedeniyle baskı yaptığı ve THY’nin direkt uçuş talebine izin verilmediği kaydedildi. İspanya Sivil Havacılık Kurumu görevlileri ise THY’nin Abu Dabi’ye direkt uçuş hakkı olmaması nedeniyle izin verilmediğini öne sürdü.

LAPORTA: BU BİR KOMPLO TEORİSİ

Olayı protesto eden Barcelona Başkanı Joan Laporta, komplo teorisi içine itildiklerini belirterek “Barça direkt uçuşların kulübü” dedi. Laporta sorunu aşmak için Başbakan Jose Luis Zapatero ile görüştüklerini ancak çözüm için çaba gösterilmediğini de kaydetti. Barcelona Kulübü Pazarlama Genel Müdürü Joan Oliver de İspanyol uçak şirketlerinin boykotuyla karşı karşıya olduklarına dikkat çekerek, “THY ile uçmamızı istemiyorlar” diye konuştu. İspanyol basınında ise Katalan milliyetçiliğiyle tanınan Laporta’nın İspanyol uçak şirketleriyle uçmamak için THY’yi seçtiği, durumun hükümet krizine yol açacak düzeye ulaştığı kaydedildi.

THY BASKI VAR:

THY Basın Müşaviri Ali Genç “Takımı Barcelona’dan Abu Dabi’ye direkt götürmek istiyorduk. Bunun için de İspanyol Sivil Havacılık Kurumu’na başvurduk. Charter uçuş olduğu için izni vermesi lazım. Ancak vermediler. Uçak İstanbul’da yakıt takviyesi yaptıktan sonra Abu Dabi’ye uçtu” dedi. İspanyol havacılık firmalarının uyguladığı baskıyı da doğrulayan Genç, “Olayın perde arkasında baskı var. Sivil Havacılık’a ‘Bu izni verirseniz, sizi mahkemeye veririz’ demişler. İspanyol firmalarının hakkını korumadıklarını söylemişler” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle