THY'nin Miles & Smiles'ında ‘Mil’im ‘Mil’im hesap

Çilem KAYA AÇIK
15.08.2014 - 01:20 | Son Güncelleme:

THY, uçtukça kazandıran mil programını yeniledi. Yeni program uzun mesafeyi değil aldığınız biletin sınıfını baz alacak. Böylece uzun uçuşlarda kazanılan yüksek millerde düşmeler yaşanırken, bu Elite ve Elite Plus statüsünü korumayı zorlaştıracak. Diğer yandan Türkiye içi uçuşlarda kısa mesafeler eskiye oranla daha çok mil verecek.

TÜRK Hava Yolları 4,5 milyon üyesini doğrudan ilgilendirecek bir karar vererek 1 Haziran 2014 itibariyle mil programını yeniledi. Özellikle sık seyahat edenlerin yakından ilgilendiği değişiklik bir yandan avantaj sağlarken bir yandan da eskiye oranla dezavantaj sağlıyor. THY, yeni programla mesafeye göre mil hesaplaması değil uçuş sınıfına bağlı mil hesaplaması yapacak. Yeni hesaplama ile uzak noktalara olan uçuşlarda önemli mil kayıpları olacak. Böylece sık uçanların statülerini korumaları da daha zor olacak.

UZAKLIK DEĞİL SINIF ÖNEMLİ

Mil programı üyeleri uçtukça kazandıkları millerle ödül bilet alabiliyor ve millerinin yüksekliğine göre farklı sınıflarda daha özel hizmetler alabiliyorlar. THY’nin Miles&Smiles programı da bu sadakat programlarından birisi. THY yetkilileri, yeni programı şöyle anlattı:
“1 Haziran 2014 itibariyle başlayan yeni Yeni Miles&Smiles kapsamında Star Alliance ittifakına bağlı birçok havayolları ve uluslararası havacılık sektörünün önde gelen havayollarının sadakat programlarının uygulamış olduğu, uçuş sınıfına bağlı mil kazanımı sistemine geçerek üyelere daha adaletli bir mil kazanımı sağlanması amaçlanmıştır. Yenilenen program ile birlikte Mil kazanımları, ücretli alınan biletlerin uçuş sınıfı üzerinden hesaplanmaktadır. Dünya üzerindeki tüm Sık Uçan Yolcu programlarında mil değerleri belirlenirken uçuş mesafesi baz alınır. Yeni dönemde Miles&Smiles olarak kazanım oranları arasındaki farklılıklar uçuş sınıfı ve uçuş mesafesi kombine edilerek belirlendi.”

PROMOSYANA MİL AVANTAJI

THY yetkilileri daha önceki sistemde promosyon biletlerin mil kazanmadığını belirterek, aynı zamanda Classic Plus, Elite ve Elite Plus kart üyelerinin yurt dışına gerçekleştirecekleri uçuşlarında Comfort veya Business class tercihlerinde daha fazla mil kazanacaklarını söylediler. Verilen bilgide “1 Haziran sonrası Londra’ya promosyon biletlerden 750 mil,
diğer tüm ekonomi sınıflardan 4000’e kadar mil kazanılmaktadır” denildi.

Yeni hizmetler

Ödül biletlerde düşük sezon - yüksek sezon farkı kaldırılarak, her dönem aynı mil değerleri ile ödül bilet düzenleme yapılacak
Ücretli biletin sınıfına bakılmaksızın, sabit Mil miktarı üzerinden kabin tercihinde sınıf yükseltmesi (upgrade) yapılabilecek
Her uçakta daha fazla “Limitli Kapasite” Ödül Bilet için koltuk ayrılacak. Ücretli biletle yapılan seyahatlerde yolucular, beraberindeki kişi için, mil değerinin yüzde 70’i karşılığında Ödül Bilet düzenleyebilecekler

Her bir rotada farklı hesaplama

YENİLENEN sistemde biletinizin hangi sınıftan olduğu çok önemli. Ekonomi sınıfı altında, W, P, T, L, V, G, M, H, S, E, Q, Y, B harfli farklı sınıflara ait biletler bulunuyor. Business sınıfında ise K, J. C ve D olmak üzere farklı sınıfta biletler bulunuyor. Comfort sınıfda da A, U ve O harfleriyle tanımlanan biletler bulunuyor. Aşağıdaki kısa listede aynı sınıf biletine ait ve 1 Haziran öncesinde yapılan uçuşlara verilen millerle yeni dönemde verilecek milleri sıraladık:

Millerde yeni durum

GÜZERGAH BİLET SINIFI ESKİ YENİ
İstanbul-Şanlıurfa T 884 300
Londra- İstanbul W 2336 389
İstanbul - Los Angeles P 6865 1716
İstanbul - Ankara Y 250 750
İstanbul - Singapur E 5374 5374
İstanbul - Antalya Q 443 600
İstanbul - Barselona E 1400 1400
Mardin - İstanbul H 672 600

İŞTE DİĞER BANKALARIN MİL KARTLARI

THY’nin resmi mil programı Miles&Smiles Garanti Bankası ile Shop&Miles kredi kartı işbirliği yaparken diğer bankalar da mil programına sahip kredi kartı alanında faaliyet gösteriyor. Diğer bankalar alan vergisi olmaksızın tüm hava yollarından bilet alabiliyor. İşte bankalar ve uçuş mili sağlayan kredi kartları.

BANKALARIN MİL KARTLARI
WINGS (AKBANK), ADIOS (YAPI KREDİ), MAXI MILES (İŞ BANKASI), PEGASUS PLUS (HSBC), PARAFLY (HALKBANK), EXCLUSIVECARD (FİNANSBANK), MILES&MORE (DENİZBANK), MILPLUS (VAKIFBANK)

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı