GeriEkonomi THY'de büyük grev kararı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  52
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

THY'de büyük grev kararı

THY'de büyük grev kararı
refid:23000547 ilişkili resim dosyası

Hava-İş Sendikası, bir süreden beri Türk Havayolları (THY) ile yürüttüğü toplu sözleşme görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlandığını duyurdu. Sendika, yarından itibaren grev kararınını ilan ediyor. Grevle ilgili hükümet kanadından ilk konuşan ise Maliye Bakanı Mehmet Şimşek oldu. Şimşek, uçuşların aksamasını kabul edemeyeceklerini ve ne gerekiyorsa yapılacağını söyledi.

26 Şubat'ta taraf arasında, resmi arabulucu uyuşmazlık zaptı tutulmuştu. Toplu sözleşme görüşmeleri 14 bin işçi adına yürütülüyor.

Hava-İş Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Yağcı, son toplantıyı dün akşam yaptıklarını, ancak görüşmelerden bir sonuç alınmadığını açıkladı. "Yarın grev kararını asacağız" diyen Yağcı, görüşmelerdeki en önemli taleplerinin başında, işten çıkarılan 305 üyelerinin işe alınması olduğunu ifade etti. Yağcı, masaya getirdikleri taleplerinden hiçbirinin THY tarafınca kabul edilmediğini savundu.

Yağcı, yarın açıklanacak grev kararı sonrası uygulamanın sonraki günlerde açıklanacağını açıkladı. Fiili grev için belirledikleri bir tarih olduğunu ancak bunu şimdilik açıklamalarının doğru olmadığını kaydeden Yağcı, grev kararını uygulanması durumunda THY tarafına 6 gün önceden haber vermeleri gerektiğini de hatırlattı.

ŞİMŞEK: THY YALNIZ DEĞİLDİR

Basın mensuplarının grevle ilgili sorularına yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ülke için kritik bir kuruluş olan THY'de uçuşların aksamasını kabul edemeyeceklerini ve THY'nin yalnız olmadığını söyledi.

Şimşek, "Türk hava yolları yalnız değildir. Ne gerekiyorsa yaparız. Ulusal güvenlik ve turizm için çok önemli bir kuruluştur. Uçuşların aksamısına kabul edemeyiz." dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle