THY lokavt kararı aldı

Hürriyet Haber
24.07.2007 - 17:35 | Son Güncelleme:

THY ile Hava İş Sendikası arasındaki anlaşmazlıkta yeni bir noktaya gelindi.THY, Hava İş'in grev kararına karşı lokavt kararı aldı.

THY Yönetiminin daveti üzerine Türk Hava Yolları A.O. (THY) Yönetim Kurulu ve Hava-İş Sendikası Yönetim Kurulu üyeleri 21. Dönem Toplu İş Sözleşmesi için biraraya geldi. Toplantı sonrasında THY Yönetiminden yapılan açıklamada, görüşmede idari maddelerin bazılarında da iyileştirme öngören nihai teklifin sendika yönetimine sunulduğu kaydedildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Sunulan nihai teklifte önceki teklifle önerilen sosyal yardım, iyileştirmeler ve ilk yıl için yüzde 10 ücret artışı aynen korunmuş, ikinci yıl için ise oluşacak enflasyon rakamının bir puan üzerinde ücret artışı öngörülmüştür. Bunlara ek olarak ayrıca, intibak süreleri tamamlanmamış tüm çalışanlar için intibak süreleri tamamlanana kadar aylık 120 YTL’lik sosyal yardımın yanısıra aylık brüt 100 YTL seyyanen ücret artışı teklif edilmiştir.”

GREVE KARŞI LOKAVT

THY açıklamasında, ilgili kanun maddesinin işçi sendikasının almış olduğu grev kararının kendisine tebliğinden itibaren 6 iş günü içinde lokavt kararının alınabileceği yönündeki hükmü gereği, hak kaybına uğramamak için muhtemel bir grev halinde uygulanmak üzere lokavt kararı aldığı bildirildi. Açıklamada şöyle denildi:

"Artık THY Yönetim Kurulu tarafından atılacak başka bir adım kalmamıştır. Tüm çalışanlarımızın, sektörümüzün ve ülkemizin gözü Türk Hava Yolları Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerindedir. Bu noktada sendika yönetiminin taşımış oldukları sorumluluğun gereği olarak bu süreci daha fazla uzatmadan sonlandıracağına inanıyoruz."

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı