GeriEkonomi THY ile ilgili iddiaya ÖİB'den yanıt
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  21
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

THY ile ilgili iddiaya ÖİB'den yanıt

THY ile ilgili iddiaya ÖİB'den yanıt
refid:24688165 ilişkili resim dosyası

Financial Times'a bağlı Mergermarket.com sitesi THY'nin yüzde 49 hissesinin satışı için bu ay karar verilebileceğini yazdı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı bu haberi yalanladı.

Financial Times'a bağlı Mergermarket.com sitesinin sürece yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre Özelleştirme İdaresi Başkanlığı THY'nin yüzde 49 satışı için bir ay içinde kararını vereceğini yazmıştı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan bu haberle ilgili açıklama geldi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) THY hisselerinin özelleştirilmesine yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

ÖİB tarafından yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında Türk Hava Yolları A.O. (THY) hisselerinin özelleştirilmesine yönelik "Türk Hava Yolları özelleştirme kararı 1 ay içinde verilecek" şeklinde haberlerin yer aldığı, ancak halihazırda THY'deki kamu payının özelleştirilmesi ile ilgili bir çalışma
olmadığı, idare tarafından bir açıklama yapılmadığı müddetçe çıkan haberlerin dikkate alınmaması gerektiği belirtildi.

MCKINSEY ANLAŞMASI İPTAL İDDİASI
Özelleştirme süreci ile ilgili danışmanlık yapılması için global danışmanlık firması McKinsey ile anlaşıldığını hatırlatan Mergermarket.com henüz teyit edilmemesine rağmen Rekabet Kurulu soruşturması sonrasında bu anlaşmanın da iptal edildiğini yazdı. Haberde yer alan iddiaya göre Özelleştirme İdaresi Başkanlığı kendi danışmanlık ekibini kuracak.

Öte yandan THY'den bu ay içinde hisse satışı ile ilgili karar verileceği ve McKinsey danışmanlığının iptali ile ilgili yorum yapılmadı. Yetkililer konunun ÖİB bünyesinde olduğunu söyledi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın hisse satışı için Rekabet Kurumu kararını beklemesi gerekmiyor. Ancak satıştan sonra THY için çıkacak olumsuz bir kararın yüzde 49 hisseyi alacak yeni sahiplere sıkıntı yaratabileceği konuşuluyor. Haberde yorumu yer alan bir havacılık sektörü uzmanı ise Rekabet Kurumu'ndan ceza gelmeyeceğini hisse satışının da 2014'de tamamlanmasını beklediğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle