GeriEkonomi THY, HABOM’la gözünü 1 milyar dolarlık uçak bakım pazarına dikti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

THY, HABOM’la gözünü 1 milyar dolarlık uçak bakım pazarına dikti

THY, HABOM’la gözünü 1 milyar dolarlık uçak bakım pazarına dikti
refid:4872426 ilişkili resim dosyası

Türk Havayolları’ndaki (THY) yeni yapılanma sonrasında mayıs ayında ayrı bir şirket haline gelen THY Teknik’in Genel Müdür Vekili İsmail Demir, yılda 110 uçağa bakım hizmeti verdiklerini ve kapasitelerinin dolu olması nedeniyle yabancı havayollarından gelen talepleri geri çevirdiklerini söyledi.

Basın bilgilendirme toplantısında konuşan Demir, Türkiye’de uçak bakım onarım pazarının toplam büyüklüğünün 585 milyon dolar olduğunu aktararak, "THY Teknik’in bu yılki ciro hedefi 254 milyon dolar. Bu rakamı 2010’a kadar 332 milyon dolara çıkartmayı hedefliyoruz. Balkanlar ve Ortadoğu bölgesinde 1 milyar dolarlık bakım onarım pazarı var. Bu pazardan daha fazla pay alabiliriz" dedi. Demir, Sabiha Gökçen Havaalanı’nda Havacılık Bakım Onarım ve Modernizasyon Merkezi’nin (HABOM) kurulmasıyla kapasitelerini artıracaklarını anlatarak, toplam 200 milyon dolara mal olacak proje için bütçelerinden şu anda 24 milyon dolarlık pay ayırdıklarını ve bu konuda ortaklık görüşmelerine devam ettiklerini kaydetti.

ORTAKLIK TEKLİFLERİ:

80 hektarlık alana kurulacak HABOM’un yapımına bu yıl sonunda başlanmasının planlandığını dile getiren Demir, "Merkezde ortaklık için birçok yerli yabancı şirketten teklif alıyoruz. En son Singapur Aerospace Technologies’le görüştük. Ancak anlaşamadık. Yatırımın bir kısmını kendi özkaynaklarımızla karşılayacağız. Bizimle ortak olabilecek şirketlerde, ’teknoloji katkısı, müşteri portföyümüzü geliştirmesi ve finans katkısı’ şeklinde kriterlere bakıyoruz" diye konuştu.

Teknik bakım konusunda markayız

İSMAİL Demir, Çin ve Hindistan’dan sonra havacılığın yükseldiği en önemli ülkeler arasında Türkiye’nin bulunduğuna işaret ederek, şunları söyledi: "Şu anda Avrupa’da bakım maliyeti ve kalite açısından değerlendirildiğinde THY Teknik ilk sırada yer alıyor. Birçok yabancı havayoluna da ağır bakım hizmeti veriyoruz. Hizmet verdiğimiz şirketler arasında, KLM, Emirates, Lufthansa, Tap Portugal, Malev, Azerbaijan Airlines, Hamburg International yer alıyor. Ama şu anda iç hatlarda artan talep nedeniyle kapasitemizin çoğunu THY için kullanıyoruz. Bölgede teknik bakım konusunda markayız."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle