GeriEkonomi THY’den Kürtçe anons istediler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

THY’den Kürtçe anons istediler

THY’den Kürtçe anons istediler
refid:12985362 ilişkili resim dosyası

DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik, Ulaştırma Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda “THY uçaklarında kürçe anons yapılmasını” önerdi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın bakanlık bütçesini sunmasından sonra söz alan Osman Özçelik, Ulaştırma Bakanlığının karayolu yapım çalışmalarını övdü, ancak hava, deniz ve demiryollarına ağırlık verilmesinin daha yararlı olacağını söyledi. THY uçaklarında uçuş güvenliği ve diğer konularda Türkçe ve İngilizce anons yapıldığını anımsatan Özçelik, Türkçe bilmeyen vatandaşların bilgi sahibi olamadıklarını iddia etti. Özçelik, “Demokratik açılım gereği hiç olmazsa bölge illerine yapılan uçuşlarda Kürtçe anons yapılsın” dedi.

Demiryoluna büyük ödenek

ULaştırma Bakanı Binalı Yildırım ise bütçesini sunarken, Türkiye’nin konumu itibariyle ulaşım ve iletişim kavşağı olduğunu belirterek, “1 milyarlık bir nüfusun geçiş güzergahındayız” dedi. Bakan Yıldırım, Bakü-Tiflis-Kars, Marmaray, Ankara-İstanbul, Ankara-Konya, Ankara-Sivas gibi demiryolu projeleri ile doğu-batı, kuzey-güney bölünmüş yol koridorlarının bölgesel ve küresel entegrasyonun sağlanması için önemli ölçüde katkı sağlandığını kaydetti. Yıldırım şöyle devam etti: “Demiryoluna 3.8, karayoluna 3 milyar lira yatırım ödeneği ayrılmıştır. Böylece Cumhuriyet tarihinde 1950’li yıllardan sonra ilk defa demiryollarına ayrılan yatırım ödeneği karayolu yatırım ödeneğinin üzerine çıkmıştır. Bu da demiryollarının gelecekte ne kadar önem kazandığının açık bir göstergesidir.”

8.5 milyon numara taşındı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer de, cep telefonlarında numara taşınabilirliği uygulaması kapsamında 1 yılda yaklaşık 8.5 milyon numaranın taşındığını söyledi. Acarer, bilişimde gelecek yıl yüzde 3-4 büyüme beklediklerini belirterek, 3G yetkilendirilmesinin ardından mobil geniş bant abone sayısının 3 ayda yaklaşık 500 bine ulaştığını anlattı.

Bilişim ve telekom 31 milyar doları aştı

ULAŞTIRMA Bakanı Binali Yıldırım, ekonomik kriz nedeniyle birçok sektörde küçülme yaşanırken, yapılan yatırımlarla krizden etkilenmeyen Telekom ve Bilişim sektörünün toplam cirosunun 31 milyar doları aştığını söyledi. Türkiye Bilişim Derneği’nin (TBD) “Teknoloji Politikaları” başlığıyla 26’ncısını düzenlediği Bilişim Kurultayı’na katılan Yıldırım, Türkiye’de artık 7 milyon abonenin geniş bant internet kullandığını belirterek, şöyle konuştu: “3G teknolojisi ile mobil geniş bant internet kullanıcısı sayısı 500 bin aboneyi geçti. 2009’da bilişim teknolojilerine 4 milyar dolar yatırım yapıldı” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle