GeriEkonomi THY’de grev kararı turizmcileri korkuttu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

THY’de grev kararı turizmcileri korkuttu

THY’de grev kararı turizmcileri korkuttu
refid:14826045 ilişkili resim dosyası

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası’nın (Hava-İş), Türk Havayolları’nda grev kararı alması turizmcileri korkuttu.

Ocak ayından beri THY’yle ücret artışı görüşmeleri yapan Hava-İş istediği yüzde 11’lik zammı alamayınca 21 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere 60 günlük süre içinde greve gidebilecek.
Yüzde 11 zam istiyorlar
Hava-İş Genel Sekreter Mustafa Yağcı, 20 Mayıs’ta grev kararı aldıklarını, Hava-İş sendikasının altı gün önceden haber vererek altmış günlük süre içinde greve gidebileceğini söyledi. Sendika olarak 12 bin havayolu çalışanını temsil ettikelrini dile getiren Yağcı, şu bilgileri verdi: “Ocak ayından beri görüşmeler sürüyor. Dört, beş maddede anlaşamadık. Bunlardan en önemlisi ücretlerle ilgili olan. Zaten işveren müdahalede bulundu toplu sözleşme sürecimiz bir yıl gecikmeli başladı. İşveren yüzde altı gibi kendiliğinden bir zam yapmıştı. Birinci yıl zammı konusunda önemli sorun var. Toplu sözleşmede bunun üstüne çıkmama tavrı oldu. Artı zam istiyoruz. Bir yıl için 150 TL seyyanen ve artı yzüde 11 istiyoruz. Aslında işverenden yüzde 5 ek zam istiyoruz. Yüzde altısını zaten veriyor. THY’nin rotaları, faaliyeti çok gelişti, çalışanlar üst noktada emek harcıyorlar.”
Grev turizmi öldürür
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy da, olası THY grevinin turizmi öldüreceğini vurgulayarak, şu görüşleri dile getirdi: “Biz anlaşılmasını istiyoruz. Yoksa Türk turizmi, Türk ekonomisi sıkıntıya girecek. Türk turizminin bugün geldiği noktada yıldızını söndürmeyelim. Sektörün yıldızının parlamsında THY’nin çok büyük payı var. Geçen yıllarda da benzeri yaşanan anlaşmazlığın sendikayla, THY arasında taraflar zarar görmeden, sağduyunun hakim olduğu bir platformda çözüm bulacağından şüphemiz yok.”
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle