GeriEkonomi THY’de 25 uçaklık ‘opsiyon’ trafiği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

THY’de 25 uçaklık ‘opsiyon’ trafiği

THY’de 25 uçaklık ‘opsiyon’ trafiği
refid:16862055 ilişkili resim dosyası

Türk Hava Yolları’nın (THY) 2009 ve 2010’da verdiği 64 uçak siparişlerinin opsiyon yani kesin siparişe çevrilebilir uçak satışlarının anlaşmaya çevrilmesi için Boeing ve Airbus’ın üst düzey temsilcileri arka arkaya İstanbul’a geldi.

THY, 24’ü uzun menzilli olmak üzere 2009’da toplam 64 uçak sipariş anlaşması yapmıştı. Bu siparişe ek olarak Airbus’a 10 adet A319, Boeing’e de 15 adet 737-800 için opsiyon vermişti.

Kesin sipariş için anlaşma

Opsiyonların kesin siparişe çevrilebilmesi için önümüzdeki günlerde anlaşma yapılması gerekiyor. Aksi halde süreleri bitmesiyle birlikte THY opsiyon hakkını kaybedecek. Avrupalı imalatçı Airbus kanadında şirketin Doğu Avrupa ve Rus Cumhuriyetleri Satış Başkan Yardımcısı Andreas Kramer önceki gün THY yetkilileri görüştü. Amerikalı imalatçı Boeing’in Ticari Uçaklar CEO’su Jim Albaugh, şirkete ait BBJ tipi özel uçakla İstanbul Atatürk Havalimanı’na geldi. Üst yönetimle dün görüşen Albaugh, opsiyonların yanı sıra yeni nesil uzun menzille büyük uçak için THY yetkililerle konuştu.

THY, büyümeyle birlikte filosundaki kiralık uçakların değiştirilmesi için imalatçılara yeni uçak siparişi vermek üzere çalışma yapıyor. Kısa-orta mesafeli uçuşlar için gündemde Airbus’ın NEO olarak adlandırılan A320 serisinin yeni versiyonunun yanı sıra Boeing 737-800 ve 900ER modelleri var. Uzun menzilde ise Boeing’in 787 Dreamliner ile Airbus A350XWB uçakları çarpışıyor. Büyük uçak konusunda ise çalışmalar devam ediyor. THY Airbus A380 ve Boeing 747-8 için geçtiğimiz aylarda teklif almıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle