GeriEkonomi THY, ‘business’ta iyi büyüdü Ortadoğu ve tsunami zarar yazdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

THY, ‘business’ta iyi büyüdü Ortadoğu ve tsunami zarar yazdı

THY, ‘business’ta iyi büyüdü Ortadoğu ve tsunami zarar yazdı
refid:17783416 ilişkili resim dosyası

Türk Hava Yolları (THY), 2011 yılının ilk 3 ayında ciroda yüzde 27 artış sağlayarak, 2.1 milyar lira gelir elde etti.

Geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında toplam yolcu sayısının yüzde 9 artarak 6.7 milyona ulaştığı kaydedilen açıklamada, toplam yolcu içindeki business class artışının ise yüzde 19’a ulaştığına dikkat çekildi. Söz konusu dönemde ise THY’nin faaliyet zararı 280 milyon lira oldu. İlk çeyrek döneminde ani gelişen Ortadoğu krizi ve Japonya depreminin trafik verilerini hem bölgesel bazda hem de transit yolcu bazında etkilediği belirtilerek, kriz nedeniyle akaryakıt maliyetlerinin yükseldiğine dikkat çekildi.
Yüzde 27’lik büyüme
Cirosunu bir önceki yıla göre artıran THY’den şu açıklama yapıldı: “Cirodaki artış yüzde 27 olarak gerçekleşerek 2.1 milyar lira oldu. Dönem sonu nakitimiz ise yüzde 53 arttı 902 milyon liraya ulaştı. Bugüne kadar teslim alınan 23 adet uçağın 2.9 milyar dolarlık finansmanı, piyasaların altında rekabetçi oranlarla, 12 yıl gibi uzun vade ile tamamlandı. Ayrıca, teslim alınan uçaklar için ortaklığımız kasasından nakit olarak toplamda 306 milyon dolarlık ödeme de yapıldı.”
Petrol fiyatları arttı
THY, 2011 yılının ilk çeyreğinde büyüme stratejileri doğrultusunda trafik verilerine olumlu yansımalarıyla birlikte, beklenen finansal yansımalarının da görüldüğü kaydedildi. Açıklamada, “2011 yılı 1. çeyrek döneminde esas faaliyet zararımız 280 milyon lira oldu. Aynı dönem için bütçelenen zarar ise 105 milyon lira. Bilanço kaynaklı kur farkı, faiz etkisi ile birlikte vergi sonrası zararımız 332 milyon lira olarak gerçekleşti. Yaşanan kriz ve petrol fiyatlarındaki artışlar yanı sıra geniş gövde uçakların filoya katılımıyla beklendiği şekilde utilizasyon düştü. Kapasite artışı, doluluk oranı ve birim gelirdeki azalış karlılığı olumsuz etkiledi” denildi.
Aktarma merkezi
Açıklamada, ayrıca İstanbul’un dünyanın önemli aktarma merkezlerinden biri haline getirilmesi stratejisi paralelinde yatırım döneminin büyük oranda sonlanacağı, 2011 yılında şirketin büyümesini destekleyecek nakit üretimi sağlamanın, vergi, faiz ve kira öncesi kar marjını yüzde 16 seviyesinde tutmanın öncelikli hedef olduğu belirtildi.

Büyüme hedefimiz devam ediyor

THY’den yapılan açıklamada, büyümenin devam edeceğine dikkat çekilerek, şöyle denildi: “2003 yılında taşıdığımız 5.4 milyon yolcu sayısını 2011 yılında 32.5 milyon olarak hedefledik. Ülke havacılığının gelişmesinde lider olan THY, büyüme stratejisi paralelinde ortaya çıkacak dalgalanmaları ve zorlukları faaliyetlerinden nakit üretme kabiliyetiyle aşacak finansal güçtedir. THY dünyanın önde gelen havayolu şirketlerinden biri olma hedefi doğrultusunda büyümesini sürdürecek ve İstanbul’u havacılık merkezi yapma yolunda güvenli adımlarla ilerlemeye devam edecek.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle