GeriEkonomi THY birinci ligde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

THY birinci ligde

İsviçre'nin Zürih kentinde dün 5 Avrupa havayolu ile ‘‘Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için’’ sloganıyla Qualiflyer Group adı altında hizmetlerini birleştiren THY, 21'nci yüzyıla Avrupa birinci liginde uçarak girecek.

THY, Yönetim Kurulu Başkanı Cem Kozlu ve Genel Müdürü Yusuf Bolayırlı'nın dün İsviçre'de attığı tarihi bir imzayla, 21'inci yüzyıla Avrupa birinci liginde uçarak girecek. THY, Swissair, Avusturya Havayolları, Sabena, Portekiz TAP Air, Fransız AOM havayolları yöneticilerinin dün ‘‘Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için’’ diyerek, öngörüşmeleri uzun süredir devam eden tarihi birleşme anlaşmasına imza attılar.

‘‘Tek grup, tek ekip, tek ruh' sloganı ve ‘Qualiflyer Group' adı altında güçlerini birleştiren 6 havayolu şirketi, dünden itibaren 125 ülkede 294 uçuş noktasında geniş bir dizi işbirliği başlattılar.

Çetin rekabetin yaşandığı sektörde yalnızlıktan kurtulduğunu belirten Cem Kozlu, ‘‘Bu anlaşmayla THY'nin geleceği değişti. Swissair gibi dünyanın en kaliteli hizmet veren havayollarından biri bizi eşit ortağı olarak seçti. Bu da THY'nin hizmet kalitesinde kaydettiği gelişmeyi somut olarak teyid ediyor’’ dedi.

SWISSAIR'I GEÇTİ

Swissair Group başkanı Philippe Bruggisser de törende THY'nin hizmet kalitesinin Swissair'ın bile önüne geçtiğini belirterek, Cem Kozlu'ya iltifatta bulundu. Bruggisser, THY'nin Orta Asya uçuşlarını da Swissair için önemli bir avantaj olarak niteledi.

Zürih Oerlikon Otel'de 200'ü aşkın gazeteci önünde imzalanan esnek yapıdaki birleşme anlaşması, zaman içinde piyasa gerçeklerine göre daha geniş boyutlara taşınabilecek. Örneğin kargo hizmetlerini de kapsayarak THY'nin bu kalemdeki gelirlerinin de önemli ölçüde artması sağlanacak.

6 havayolu şirketi arasında geniş çaplı işbirliğini öngören anlaşma çerçevesinde her bir ortağın kendi ulusal kimliğini korumasına da özen gösterilecek.

Anlaşma devam eden görüşmelerin sonuçlandırılması halinde, ABD’li Delta'yı da kapsayarak, Kuzey Amerika pazarına uzanacak.

Daha ucuza daha fazla hizmet

THY'nin geleceğini değiştiren tarihi birleşme anlaşmasının THY'ye ve yolcularına yansıması şöyle olacak:

THY'nin 97 olan uçuş noktası sayısı, bir günde 125 ülkede, 294'e çıktı.

Bu uçuş noktalarında ortak rezervasyon, ortak satış, aynı ücret uygulaması yürürlüğe girdi.

Böylece yolculara daha sık sefer koylaylığı ile zaman tasarrufu sağlandı.

Ortakların aynı ücret uygulamasıyla THY'in uçmadığı, ancak ortakların uçaklarındaki koltukları sattığı Güney Amerika, Afrika, Avrupa ve Asya'daki bazı uçuş noktalarında da önemli düşüşler sağlandı. Lizbon 599'dan 435 dolara, Marsilya 968'den 549 dolara, Buenos Aires 2256'dan 1300'e, Rio 2535'den 1300'e, Nairobi 2024'ten bin dolara, Şanghay 1642 dolardan 1050 dolara düşecek.

Yolculara bir noktaya gitmek için birden fazla havayolu kullansalar bile ilk noktada bir kerede check-in kolaylığı sağlandı.

Yolculara birlik içinde yer alan şirketlerin havalimanlarındaki yolcu bekleme salonlarını kullanma olanağı getirildi.

THY'nin akaryakıt ve yer hizmetleri gibi gider kalemleri grup içinde toptan alım çerçevesinde işlem göreceği için, bu kalemlerde bu yıl yüzde 7-8, önümüzdeki yıl yüzde 10 oranında ucuzluk sağlanacak.

İşbirliği ikram hizmetleri, enformasyon teknolojisi, uçak bakım tamir ve duty free satışlarına da uzanacak.Yorumları Göster
Yorumları Gizle