THY 81 yıllık şirketin peşinde

Hürriyet Haber
17.05.2010 - 12:37 | Son Güncelleme:

Türk Hava Yolları (THY), Polonya'nın 1929 yılında kurulan öncü havayolu şirketlerinden LOT Polish Airlines'ı satın almak istiyor.

Polonya basınının THY Genel Müdürü Temel Kotil'in sözlerine dayandırarak verdiği habere göre, Kotil, yeniden yapılanmaya giden Polonya Havayolları şirketini satın almayı istediklerini belirtti. Bölgede birleşme fırsatları olduğunu ve Türk Havayolları olarak bu fırsatları kaçırmak istemediklerine işaret eden Kotil, "Ancak son kararı henüz vermedik" dedi.

Geçen seneyi 230 milyon dolar zararla tamamlayan LOT Polish Airlines'ın özelleştirilmesi sürecinde şimdiye kadar 3 uluslarası havayolu şirketi katılım için teklif verdi.

LOT Polish Airlines, 1929 yılında kuruldu. Ülke içi uçuşların yanı sıra 10 uçakla Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Amerika'da da toplam 50 rotada uçuş gerçekleştiriyor. Şirkette 4 binin üzerinde personel çalışıyor.

2003 yılından bu yana Star Alliance üyesi olan LOT Polish Airlines'ın yüzde 67.97'si devlete, yüzde 25.1'i ise yine devletin çelik şirketi olan Towarzystwo Finansowe Silesia'ya ait. Hisselerin yüzde 6.93'ü ise çalışanların.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı