THY: 2023’ten önce dünyada en büyük oluruz

Hürriyet Haber
29.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk Hava Yolları Genel Müdürü (THY) Temel Kotil, 2023 yılı gelmeden dünyanın en büyük havayolu olacaklarını, İstanbul’u da dünyanın en kolay ulaşılan şehri yapacaklarını söyledi.

Düzce Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (DÜSİAD) ‘Bir Başarı Öyküsü’ konulu konferansına konuşmacı olarak katılan THY Genel Müdürü Temel Kotil, 2011 yılının THY olarak yaklaşık 35 milyon yolcu hedefledikleri bir yıl olacağını söyledi. THY’nin geçmiş yıllarda Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın belli yerlerine uçtuğunu belirten Kotil, bunun sebebinin de Avrupa’daki Türk kökenli vatandaşların  THY’yi tercih etmeleri olduğunu kaydetti.
O dönemde kurulan yapının İstanbul’dan Almanya’ya, Fransa’ya İngiltere’ye  uçmak olduğunu dile getiren Kotil şöyle konuştu: “Şimdi tabi bu yol belli bir genişlikteydi biz buna (duble yol) diyelim. Bu 7 yıllık dönemde yaptığımız sefer sayısı artışı ki 100 sefer yapıyorduk Almanya’ya, şuan ise bu sayı 250 sefer oldu. Bu artışta Türkiye-Avrupa bir otoban  haline geldi.” Geçmişte  Ortadoğu’ya seferinin olmadığını hatırladan Kotil, “Orta Asya’ya da çok sefer yoktu. Rusya’da mesela bir şehire uçuyorduk şimdi 8 şehire uçuyoruz. Ukrayna’nın 6  şehrine uçuyoruz. Biz bununla patika yolları da duble yol haline getirdik. Onun için biz artık o duble yolları inşallah bu sefer otobana  çevireceğiz diyoruz. Ortadoğu’ya, Orta Asya’ya, Rusya’ya, Ukrayna’ya Afrika’ya,  Uzakdoğu’ya olan seferlerimiz artık otoban olacak. Biz bütün Avrupalılara, (siz Fransa’ya, Paris’e, Frankfurt’a, Londra’ya gitmeyin İstanbul’a gelin, İstanbul gerçekten onlardan daha güzel bir şehir) diyoruz.”
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı