GeriEkonomi Thomson Bankwatch notumuzu düşürdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Thomson Bankwatch notumuzu düşürdü

Kredi derecelendirme kuruluşu Thomson Bankwatch, Türkiye'nin ekonomik görünümünü ‘istikrarlı'dan, ‘negatif'e çevirdi. ‘Devletin Borç Risk Notu'nu da ‘BB' olarak belirledi. Buna gerekçe olarak, ‘‘Ekonominin 1998'in son çeyreğinden itibaren yavaşlamaya girmesi ve ağır borç yükü'' gösterildi.

Dünyanın önde gelen kredi derecelendirme (rating) kuruluşlarından Thomson Bankwatch, Türkiye'nin ekonomik görünümünü ‘‘istikrarlı''dan ‘‘negatif''e düşürdü ve ‘‘Devlet Borçları Risk Notu''nu da BB olarak değerlendirdi.

Thomson'dan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin notunun düşürülme gerekçeleri şöyle açıklandı: ‘‘Rusya mali krizinin etkisi, ihracat pazarında talebi azalttı. Yurtiçinde faizlerin yükselmesi de zayıflayan ekonominin büyüme hızında büyük bir düşüş yarattı. Ülke yükselen borçlanma maliyeti ve sürekli olarak ağır borç geri ödeme programlarıyla karşı karşıyadır.''

Başbakan Bülent Ecevit tarafından kurulan yeni hükümetin memnunlukla karşılandığı ifade edilen açıklamada, Ecevit'in saygın ve deneyimli bir politikacı olduğu, hükümetinden, bütçe disiplinine sıkı sıkıya uymasının ve popülist önlemlerden kaçınmasının beklendiği kaydedildi.

Thomson Watch, Türkiye'de 1998 yılının 4. çeyreğine ilişkin resmi rakamların henüz açıklanmamakla birlikte, tüm ön göstergelerin, ekonominin önemli ölçüde yavaşladığını gösterdiğini ileri sürdü.

Thomson Watch tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de son dönemlerde tekstil, deri ve inşaat sektörü başta olmak üzere ekonomideki yavaşlamanın ‘‘dramatik boyutlara'' ulaştığı görüşüne yer verildi.

Türkiye'de 1998 yılında enflasyonda düşüş trendi devam etmesine ve yıl sonunda, toptan fiyat endeksine göre yüzde 54.3, tüketici fiyat endeksine göre de yüzde 69.7 düzeyinde enflasyon gerçekleşmesine karşın, Rusya'da yaşanan mali krizin etkileri ve iç siyasi sorunlar nedeniyle, faizlerin ‘‘inatçı bir biçimde'' yüzde 130 ile yüzde 145 arasında, yüksek düzeyde kaldığı belirtildi.

IMF'NİN KATKISI

Türkiye'nin bu yıl Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) güçlü bir destek sağlayabileceğine dikkat çekilen açıklamada, IMF ile imzalanan yakın izleme anlaşmasının, hükümetin bütçe ve enflasyon hedeflerine yaklaşılması konusunda dış desteğin sağlanmasına katkıda bulunduğu bildirildi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle