GeriEkonomi THK Başkanı: Mülklerimizi haramiler gasp etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

THK Başkanı: Mülklerimizi haramiler gasp etti

THK Başkanı: Mülklerimizi haramiler gasp etti

Türk Hava Kurumu'nda yapılan seçimin ardından 324 oyla başkan seçilen Kürşat Atılgan, "Mülklerimizin bir bölümü haramilerce gasp edildi. Derhal el atacağız. Kursaklarından çeker alırım" dedi.

Türk Hava Kurumu 44’üncü Olağanüstü Büyük Genel Kurulu Ankara’da yapıldı. Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Abidin Ünal, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora. Bülent Bostanoğlu, Jandarma Genel Komutanı Org. Galip Mendi’nin de oy kullandığı seçimlere delegelerin katılımı yoğun oldu.

564 delegenin oy kullandığı seçimde Kürşat Atılgan, geçerli oyların 324’ünü alarak Türk Hava Kurumunun 27’nci Genel Başkanı oldu.  İki aydır Genel Başkanlık görevini vekâleten yürüten Mustafa San ise 238 oyda kaldı.

GÜÇLER YENİDEN BİRLEŞTİ
Kürşat Atılgan’ın THK Vakfı Başkanlığını da yürütüyor olması nedeniyle, Türk Hava Kurumu (THK), THK Vakfı ve THK Üniversitesi yönetimi yeniden tek kişide toplanmış oldu.

"KURSAKLARINDAN ÇEKER ÇIKARIRIM"
Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından diğer Başkan adayı Mustafa San ile el ele kürsüye çıkarak delegelere ve misafirlere seslenen Kürşat Atılgan konuşmasında birlik mesajı verdi:

“THK yüce bir kurumdur. İstiklal Marşı’nda dendiği gibi  ‘Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak’lardan biridir. Seçimin kaybedeni yoktur. Hepinize ihtiyacım var. Hep birlikte ele ele verip, bayrağı en yukarılara taşıyacağız. Bu kurum; kurban derileri, fitre ve zekât paralarıyla kuruldu. Delegelerimiz arasında TBMM Başkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları var. Mülklerimizin bir kısmı haramiler tarafından gasp edilmiş durumda. Derhal el atacağız.  Ben başkan kaldığım sürece, böylesini güçlü bir kurumun tek kuruşunu yedirtmem. Kursaklarından çeker çıkarırım”.

Mustafa San da yaptığı konuşmada herkese teşekkür ederek her zaman desteğe ve göreve hazır olduğunu, 25 yıllık Kurum mensubu olarak bunu şeref sayacağını söyledi. Delegeler ve misafirler halef selef arasındaki dostluk ve beraberlik mesajlarını dakikalarca alkışladı.

KÜRŞAT ATILGAN KİMDİR?
Hava Kuvvetleri Komutanlığından Tuğgeneral rütbesiyle emekli olan ve 23’üncü dönemde milletvekilliği de yapan Kürşat Atılgan’ın özgeçmişi şöyle; 1956 Osmaniye Kadirli’de doğdu. 1976 Hava Harp Okulundan mezun oldu. 1985 yılında Hava Harp Akademisini bitirerek kurmay subay oldu. 1990’da Fransız Hava Harp Akademisi ve Fransız Silahlı Kuvvetler Akademisini tamamladı. 1994-97 yılları arasında Şam’da Askeri Ateşe olarak bulundu. 2000 yılında Türk Silahlı Kuvvetler Akademisini, 2001 ‘de Milli Güvenlik Kurulu Akademisini bitirdi.

 

Hava Harp Okulu Alay Komutanlığı, Malatya ile Eskişehir’de Filo ve Üs Komutanlığı yaptı. Hava Kuvvetleri Karargâhında Personel Plan Yönetim Daire Başkanlığı ve İstihbarat Komutanlığı görevlerinde bulundu.  2006 yılında Silahlı Kuvvetlerden Hava Pilot Tuğgeneral rütbesindeyken ayrıldı ve 2007 genel seçimlerinde Adana Milletvekili seçildi. Bu görevi sırasında Nato Parlamenterler Asamblesinde (NATOPA) Türkiye’yi temsil ederken NATOPA’nın Savunma Güvenlik Komitesi başkan yardımcılığına seçildi.
Halen THK Havacılık Vakfı Başkanlığını da yürütmekte olan Atılgan, evli ve iki çocuk babası. İngilizce ve Fransızca biliyor. 

ayalp@hurriyet.com.tr

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle