GeriEkonomi The Economist'in editörü: Vergisini ödemeyen cezaevine gitsin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

The Economist'in editörü: Vergisini ödemeyen cezaevine gitsin

The Economist'in Editörü Tim Hindle, ABD'de olduğu gibi Türkiye'de de, vergisini ödemeyenlerin 'cezaevine gidebileceği' şeklinde yaptırımlar olması gerektiğini söyledi.

Dünya Gazetesi ile The Economist Dergisi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Avrupa Birliği Yolunda Türkiye Ekonomisi” konulu toplantıların ikincisi, bugün Ankara'da yapıldı.

Dünya Gazetesi Genel Yönetmeni Osman Arolat'ın oturum başkanlığını yaptığı panelde konuşan The Economist Editörü Hindle, Türkiye'nin yolsuzluk konusunu ele almakta başarısız olduğunu belirtti. Hindle, yolsuzluğun Türkiye'ye çok büyük yük getirdiğini ve yolsuzluk probleminin eksi haneye yazıldığını vurguladı.

MODERN TÜRKİYE İMAJI

Konuşmasının ordandın Hindle, soruları yanıtladı. Hindle, Türkiye Raporunun kapağında yer alan Atatürk fotoğraflarına ilişkin soru üzerine, Türkiye'de çocukların Kemalizm imajıyla büyüdüklerini, paralarda Atatürk resmi bulunduğunu, Atatürk Bulvarı gibi caddelerde yürünüldüğünü ifade etti.

Bu fotoğraf ile modern Türkiye imajını yansıtmaya çalıştıklarını kaydeden Hindle, Avrupa'nın da Türkiye'yi böyle tanıması gerektiğini vurguladı.

Hindle, yolsuzluklarla ilgili soruyu yanıtlarken de, yolsuzluğu kişilerin değil, sistemin ortaya çıkardığına işaret etti. Burada detay üzerinde çalışmanın gereğine dikkati çeken Hindle, yolsuzlukların mali sistem için de engel olarak ortaya çıktığını dile getirdi.

Günümüzde ABD'de vergi ödemeyen bir kişinin bunun müeyyideleri karşısında titrediğini ve vergisini ödemeyi düşündüğünü kaydeden Hindle, “burada da herkesin vergisini ödemesi sorumluluğunu hissetmesi gerekiyor. Vergisini ödemeyenlerin cezaevlerine gidebileceği gibi yaptırımlar olması gerekiyor” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle