GeriEkonomi TGSD Başkanı’ndan Şanlıurfa’ya ‘umut’ yatırımı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TGSD Başkanı’ndan Şanlıurfa’ya ‘umut’ yatırımı

TGSD Başkanı Umut Oran, Teşvik Yasası’nın imkánlarından yararlanmak için Kaynaşlı’yı değil Şanlıurfa’yı seçip, batık bir tesisi ayağa kaldırdı. Oran ‘Doğu’ya yatırım yapmalıyız’ mesajı verdi.

TÜRKİYE genelinde 36 ili kapsayan ‘Yatırım Teşvik Yasası’nın en çok eleştirilen yönüne Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Umut Oran’dan ‘kişisel düzeltme’ geldi. Oran, ‘Ben teşvik yasasını çıkana kadar edeltirdim. Yasa çıktıktan sonra eleştirmemek, savunduğun doğruya göre yatırım yapmak gerekir. O nedenle teşvik kapsamındaki Düzce-Keynaşlı’ya yatırım yapmak yerine Şanlıurfa’ya yatırım yaptım. şu anda 70 kişi iş başı yaptı. Yakında 250 kişi çalışacak’ dedi.

Şanlıurfa’daki yatırımı Arel Tekstil’i Bolu’daki fabrikasının yeni bir üretim bandı olarak düşündüğünü ve burada ürettilen pantolonları da ihraç etmeye başladığını anlatan Oran şöyle devam etti:

‘Şanlıurfa’da gayri faal bir işletme vardı. Benim de pazar, makine ve ekip gücüm. Bunları birleştirdik ve bir ortaklık kurup tesisi ayağa kaldırdık. 1 aydır fabrikamız çalışıyor. Yıl sonuna kadar 250 kişi istihdam edilmiş olacak. Teşvik Yasası kapsamında Batı’daki iller de var ama ben doğuya geldim. Diğer arkadaşlarımız da buna özen göstermeli. Özellikle de bu illerimizin İstanbul’daki işadamları. Onlara daha da büyük sorumluluk düşüyor.’

SEFERBERLİK SÜRMELİ

TGSD’nin ‘Anadolu’da İş, Aş, Barış’ gezisi kapsamında beraberindeki 60 kişilik bir heyetle Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa ve Diyarbakır’da incelemelerde bulunacak olan Umut Oran, gezisinin ilk iki durağında gördüğü ‘yatırım hareketliliğinden’ son derece memnun olduğunu söyledi. Oran, ‘2010’a kadar Anadolu’yu üretim ve İstanbul’u moda merkezi yapma hedefimiz var. Teşvik Yasası ile İstanbul’daki üretimi Anadolu’ya taşıma hedefimiz daha da hızlı gerçekleşecek’ dedi. Hükümetin, geliri 1.500 doların altındaki 36 ile getirdiği teşvikin, 2005’te başlayacak Çin ve diğer Asya ülkelerinin ‘ucuz işgücü ve enerji maliyetli’ rekabetine karşı önemli bir avantaj sağladığını da savunan Oran şöyle devam etti:

‘Bu gezide yanımızda hem bürokratlarımız var hem de sanayici arkadaşlarımız var. Adıyaman ve Malatya’da manzara çok iyi. Yatırımlar artmış, yatırım yapmak isteyenler devreye girmiş. Teşvik Yasası çıktıktan sonra ciddi bir yatırım hareketi görülüyor. Devletten iki şey bekliyorduk. Biri istihdamdaki kamu maliyetlerini dünya ortalamasına indirmesi öteki de enerji maliyetlerimizi indirmesiydi. Yasa bu konularda da önemli avantajlar sağladı. İstihdamı artırmak için seferberlik sürmeli, hatta hızlanmalı.’

Meraklanmayın her ile giden olur

GELİRLER
Genel Müdür Vekili Osman Arıoğlu ‘Teşvik yasasına Düzce, Uşak girdi diye kimse üzülmesin. Mutlaka her ile giden yatırımcı olacaktır. Her bölgenin kendine yönelik avantajı var. Burada sektör seçimi önemli’ dedi. Arıoğlu, enerji desteği de dahil, teşvik yasasıyla ilgili tüm tebliğ ve genelgelerin en geç önümüzdeki hafta yayınlanacağını bildirerek, ‘İşadamları hemen yatırımlarını yapabilirler’ dedi. Hazine Müsteşarlığı Teşvik Uygulama Genel Müdür Yardımcısı Bedri Dilik ise, Malatyalıların teşviklerin kullanımında bilinçli olduğunu belirterek, ‘Türkiye’de darboğaza giren bin 623 tane firma var. Malatya’da 6 tane. Türkiye’de yarım kalan 650’ye yakın yatırım var. Malatya’da ise sadece 4 tane’ dedi.

Teşvik’ten en iyi Malatya yararlanır

MALATYA
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mücahit Fındıklı da ‘Teşvik Yasası’ndan en iyi yararlanacak il Malatya’ diyerek, şöyle konuştu:

‘Yasadan sonra yüzde 65-70 oranında ilimizde arsa satışı hızlandı. Yatırım iklimi çok daha iyileşti. Yatırımların tamamının realize edileceğine inanıyoruz. İstanbul’dan gelen yatırımcılarla işbirliği yapmak, partner olmak istiyoruz.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle