GeriEkonomi Teşvik tasarısı yakında tamamlanacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Teşvik tasarısı yakında tamamlanacak

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, kişi başına düşen milli gelirin 1500 doların altında olduğu illere getirilecek teşvik uygulamaları ile ilgili çalışmaları büyük oranda tamamladıklarını ve kanun taslağını önümüzdeki birkaç gün içinde Bakanlar Kurulu'na sunacaklarını açıkladı.

Bakan Unakıtan, uygulamayla bölgeler arası dengesizliklerin giderilmesinde önemli gelişmeler kaydedileceğini söyledi.
 
Unakıtan, bu yılki yatırım harcamalarının beklenenin altında gerçekleştiğini belirterek, ''bunun en önemli sebebi, Kamu İhale Yasası yeni çıktığından dolayı kamu kurum ve kuruluşlarının birden bire uyum sağlayamaması, gerekli hazırlıkların yapılamaması. Kamu ihale yasasında maalesef hala daha yatırımları engelleyici mahiyette problemler taşımasından kaynaklanıyor'' diye konuştu.

Kamu İhale Yasası'nda bir değişikliği Avrupa Birliği (AB) normlarına uygun olarak Dünya Bankası ile mutabakat halinde hazırladıklarını ve bundan sonra da aynı mutabakata dikkat edeceklerini dile getiren Unakıtan, ''ancak daha hala Kamu İhale Yasası Türkieki yatırımların önünde bir engel teşkil ediyor'' dedi.
   
EK BÜTÇE
 
Ek bütçeyi Meclis'e Ekim sonu Kasım başı gibi sunacaklarını açıklayan Bakan Kemal Unakıtan, çalışanlar ve emeklilerin vergi iadesinde bir değişiklik yapılıp yapılmayacağına ilişkin bir başka soruya karşılık da, ''herhalde büyük çapta olmaz, ufak tefek olur mu bilmiyorum. Ama büyük çapta olmaz, önümüzdeki günlerde görürüz. Sayın Gelirler Genel Müdürümüz (kümülatif olarak hayır) diyor'' yanıtını verdi.

ABD'den alınması beklenen 8,5 milyar dolarlık kredinin bütçede yeralmadığını belirten Maliye Bakanı Unakıtan, şunları kaydetti: ''ABD'den gelecek bir kredi burada söz konusu değil. Bütçe tamamen gerçekçi ve gelirlerimiz en kötü şartlara göre hesaplanmıştır. Bu hedeflerin daha üzerinde, daha iyi bir şekilde gerçekleştireceğiz.
 
ABD'den gelecek mi gelmeyecek mi onu da bilemiyorum, o bütçe hesaplarımızın tamamen dışındadır. Eğer gelirse bu tamamen borçların ödenmesinde kullanılacak. Özelleştirmeden elde edilen gelirler, ABD'den gelecek yardımlar veya iyileştirilmiş krediler gibi kaynaklar tamamen borçların ödenmesinde kullanılacak. Hesabımız ona göre, biz kendi ayaklarımız üzerinde durmak mecburiyetindeyiz, bütün hesaplarımız buna göre yapılıyor.''


Yorumları Göster
Yorumları Gizle