GeriEkonomi TESK'ten "aktar" çağrısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TESK'ten "aktar" çağrısı

TESK'ten "aktar" çağrısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bazı meslek kuruluşları ve firmaların baskılarıyla birçok bitkisel ürünün aktarlarda satışının yasaklanarak belli yerlerde satılmasının istendiğini belirterek, "Bırakın aktarlığı aktarlar yapsın." ifadesini kullandı.

Palandöken, yazılı açıklamasında, ıhlamur, tarçın, zencefil gibi birçok bitkisel ürünün aktarlarda satışının yasaklanarak belirli noktalarda satılması yönünde firmaların baskısının bulunduğunu bildirdi. 

Yasağın gerçekleşmesi durumunda 3 bin 252 aktarın kepenk kapatabileceği uyarısında bulunan Palandöken, "Aktarlar Osmanlı'dan beri bu mesleği hakkıyla yapan ve sattığı her ürünün nerede, ne kadar ve nasıl kullanılacağı konusunda bilgi sahibi olan kişilerdir.

Bırakın aktarlığı aktarlar yapsın. Dünya doğal ve bitkisel ürünlerde ışık görüyor ve bu alana yöneliyor. Aktarlardan bu işi almak istememiz çok yanlış." değerlendirmesinde bulundu. 

Palandöken, aktarların eczanelerin olmadığı dönemlerde ilaçları alıcının şikayetine göre dükkanlarında hazırladıklarını anımsatarak, onların sattığı ürünlerin eczacılıkta ve kozmetik sanayisinde de kullanıldığına dikkati çekti. 

Modern eczacılığın temellerini aktarların attığını vurgulayan Palandöken, Türkiye'de şifalı bitkiler ve baharat pazarının yaklaşık 1 milyar dolar büyüklüğünde olduğunu ve bazı meslek kuruluşlarıyla ilaç firmalarının bu pazarın tamamına sahip olmaya ve aktarların ekmeğini elinden almaya çalıştığını belirtti.

 Palandöken, firmaların ıhlamur, zencefil, zerdeçal ve tarçın gibi bitkilerin ilaç kapsamında değerlendirilmesini ve bu ürünlerin kendilerine ait yerlerde satılmasını istediklerini hatırlatarak, şunları kaydetti: 

"Bu mantıkla bakılırsa, çayın kanında demir eksikliği olanlara, kahvenin de yüksek tansiyonu bulunanlara zararlı olabileceği doktorlar tarafından ifade ediliyor.

O zaman çayın ve kahvenin bakkallarda, kahvehane ve kafe gibi işletmelerde satışının yasaklanarak sadece eczanelerde mi satılması gerekir? Bu düşünce ne kadar yanlışsa aktarlarda ıhlamur satışının yasaklanması da o kadar yanlıştır.

Bu sebeple bazı bitkisel ürünlerin aktarlarda satışının yasaklanması kabul edilemez. Mesleğin ayakta kalması için bırakın aktarlığı aktarlar yapsın.

İşini bilen aktarlar dükkan kapatırsa meydan, içeriğinin ne olduğu bilinmeyen merdiven altı üretimlere kalır. İnternet üzerinden satışlarda da denetimi yapılmayan sağlıksız ürünlerin satışı artar." 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle