GeriEkonomi TESK Başkanı esti gürledi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TESK Başkanı esti gürledi

TESK Başkanı esti gürledi
refid:12271253 ilişkili resim dosyası

Hükümetin, Anadolu’nun sesini daha net, aracısız duyabilmek için düzenlediği Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun ilk bölgesel toplantısı Konya’da devam ediyor.

EKONOMİNİN ANADOLU TURUNDAN FOTOĞRAFLAR

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in katılamadığı ancak müsteşarlarını gönderdiği toplantı Babacan başkanlığında saat 11.00’e doğru başladı. Çevredekilerle birlikte 11 ilin sorunlarının ve taleplerinin dinlenmesi hedefiyle düzenlenen ve bölgesel olmasına vurgu yapılan Orta Anadolu toplantısına davetli sayısının yüksek olması eleştirilere neden oldu.

Babacan: Krizden önce Türkiye çıkacak

Şimşek: Bütçe açığını kaldıramayız

Bu kadar yüksek sayıda katılımcının olduğu bir toplantıda çok söz edilip, etkinliğin azalacağı ifade edildi. Toplantının açılış konuşmasını Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yaptı. Ardından TOBB ve TÜSİAD Başkanları kürsüye çağrıldı. Babacan, TESK Başkanı Bendevi Palandöken’i ‘aramızdan erken ayrılacağı için öncelikli söz veriyorum’ diyerek çağırdı.

Kürsüye çıkan Palandöken, hükümeti açılan kriz paketlerinde esnafa yer vermemekle eleştirdi. Krizden en fazla etkilenen bu kesimin çalışanları ve aileleriyle birlikte 20 milyon kişi olduğunu söyleyen Palandöken, KOSGEB desteklerinden hizmetler sektörünün de yararlanacağına dair yasa değişikliği yapılmış olmasına rağmen uygulamada bunun gerçekleşmediğini ifade etti.

“Krizde sağlanan can suyundan esnaf mahrum edildi” diye gürleyen Palandöken, Kredi Garanti Fonu yönetiminde esnaf temsilcisine yer verilmemesini de sert bir şekilde eleştirdi.

Kayıtdışılığın esnaftan kaynaklanmadığını söyleyen Palandöken, bunun kendilerine fatura kesmeyen üreticiden kaynaklandığını ileri sürdü.

Toplantı için gideceğini söyleyerek erken söz alan Palandöken’in bu tavrı ‘esnaf cinliği’ olarak nitelendirildi.

Yemek arası verilen toplantının ikinci bölümünde hükümet üyeleri, katılımcıların sorunlarını dinleyecekler ve taleplerini not edecekler.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle