TESK: Bankacılık sektörü büyürken vatandaşın parası küçülüyor

ANKARA, (DHA)-
04.09.2017 - 10:39 | Son Güncelleme:

TÜRKİYE Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Bankaların kar oranının yüzde 33, yasal takipli sayısının yüzde 2 arttığını belirtirken, borcu yüzünen 712 bin kişisin yasal takipte olduğunu, kredi ve kredi kartı borcu devam eden 3 milyon kişinin olduğunu belirtirken, "Bankacılık sektörü büyürken vatandaşın parası küçülüyor. Çeşitli adlar altında vatandaştan ücret alınmamalı" dedi.

Vatandaşların borçları yüzünden takibe alındığını, ancak bankaların yüksek kƒrlarının devam ettiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Bankalar yüksek faizli krediler ile karlılığına kar katarken vatandaş borçları ile boğuşuyor. Borsada işlem gören 9 bankanın kƒrı yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33,2 arttı. Bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe alınmış toplam kişi sayısı geçen yılın ilk yarısına göre bu yılın ilk yarısında yüzde 2 artarak 712 bin kişi oldu" dedi.

’VATANDAŞIN BORCU ARTTIKÇA BANKALARIN DA KAZANCI ARTIYOR’

Bankaların kƒrları ile vatandaşın borçlarının sürekli arttığına dikkati çeken Bendevi Palandöken, "Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin 2017 Haziran raporuna göre, bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe alınmış kişi sayısı yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 oranında artarak 712 bin kişi oldu. Aynı zamanda 1 milyon 940 bin 626 kişinin bireysel kredi borcu var ve bireysel kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişi sayısı ise 2 milyon 238 bin 385 kişi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre ise Türk bankacılık sektörünün dönem net kƒrı, bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 33,2 artarak 25 milyar 355 milyon liraya yükseldi. Vatandaşın borcu arttıkça bankaların kazançları da hızlı şekilde artıyor" diye konuştu.

’FARKLI ADLAR ALTINDA VATANDAŞTAN PARA KESİLİYOR’

Bankacılık sektörünün en hızlı büyüyen sektörlerden biri olduğunu hatırlatan Palandöken, "En hızlı büyüyen sektörlerden birisi bankacılık. Ülkemizin gelişmesi ile sektörün büyümesi de gayet normal fakat kƒr yüzdeleri normalin üzerinde. Hesap işletim ücreti, havale ücreti, dosya masrafı, yapılandırma kesintisi, kredi tespit ücreti, istihbarat ücreti gibi çeşitli sebeplerle vatandaştan ücret alınmamalı. Normalin çok üzerinde kƒr yüzdeleri ile 1 senede yüzde 33 artış sektörü büyütürken vatandaşın parasını küçültüyor. Bankalar farklı adlar altında vatandaştan para kesmemeli ve yüksek faiz oranları düşürülmeli. Bankalar bu şekilde kazancını ve kƒrını katlayarak artırırken vatandaşın da aynı oranda borcu katlanarak artıyor" dedi.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı