GeriEkonomi Terörde kullanılan otomobile binene sigorta güvencesi yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Terörde kullanılan otomobile binene sigorta güvencesi yok

Terörde kullanılan otomobile binene sigorta güvencesi yok
refid:3921861 ilişkili resim dosyası

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’nın kapsamında, "terör" değişikliği yapıldı. Buna göre, terör eylemlerinde kullanılan araçlara bilerek binip, zarar görenler için para ödenmeyecek. Aracı eylemde kullanılan kişilerin talepleri de kapsam dışı tutulacak.

TERÖR eylemlerinde ve bu eylemlerden doğan sabotajda kullanılan araçların neden olduğu ve işletenin sorumlu olmadığı zararlar, "Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası" teminatı dışında tutulacak. Aracın terör eylemlerinde kullanıldığını veya kullanılacağını bilerek binen kişilerin zarara uğramaları nedeniyle ileri sürecekleri talepler, aracı terör ve buna bağlı sabotaj eylemlerinde kullanan kişilerin talepleri de teminat dışı olacak. Devlet Bakanlığı’nın bazı sigorta genel şartlarında değişiklik yapılmasına ilişkin tebliğleri, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı. Yeni düzenlemeler özetle şöyle:

TERÖR EYLEMLERİ KAPSAM DIŞI:

Terörle Mücadele Kanunu’nda belirtilen terör eylemlerinde ve bu eylemlerden doğan sabotajda kullanılan araçların neden olduğu ve Karayolları Trafik Kanunu’na göre işletenin sorumlu olmadığı zararlar ile aracın terör eylemlerinde kullanıldığını veya kullanılacağını bilerek binen kişilerin zarara uğramaları nedeniyle ileri sürecekleri talepler, aracı terör ve buna bağlı sabotaj eylemlerinde kullanan kişilerin talepleri ve "dolaylı zararlar nedeniyle yöneltilecek tazminat talepleri" sigorta teminatı dışında kalacak.

DÜZENLEME GENİŞLETİLDİ:

Motorlu taşıtta seyahat eden yolcuları kapsayan, Zorunlu Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası’nda terörle ilgili değişiklik yapıldı. Buna göre sigorta kapsamı dışında kalan hallerde, daha önce "Terörist eylemler ve bu eylemlerden doğan sabotajları" içeren madde, "Terörle Mücadele Kanunu’nda belirtilen terör eylemleri ve bu eylemlerden doğan sabotaj ile bunları önlemek ve etkilerini azaltmak amacıyla yetkili organlar tarafından yapılan müdahaleler sonucunda meydana gelen zararlar, terör ve buna bağlı sabotaj eylemlerinde bulunanların talepleri, aracın terörist eylemlerde kullanıldığını veya kullanılacağını bilerek araca binen kişilerin zarara uğramaları nedeniyle ileri sürecekleri talepler" şeklinde genişletildi. Sigorta kapması dışında kalacak hallere, "Dolaylı zararlar nedeniyle yöneltilecek tazminat talepleri" de eklendi.

NAKİT ŞARTI KALDIRILDI:

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’nda sigortanın ücretinin tamamının peşin ödenmesinde "nakden" şartı kaldırıldı. Sigorta sözleşmesi, sözleşmeye taraf olan araç işletenini takip edecek. İşleten, sahip olduğu yeni araca ilişkin bilgileri sigortacıya bildirecek. Sözleşme süresi içinde işletenin değişmesi halinde sigorta sözleşmesi, işletenin değiştiği tarihten itibaren on gün süresince herhangi bir işleme gerek kalmaksızın ve prim ödenmeksizin yeni işleten için de geçerli olacak.

Özel Güvenlik Zorunlu Sigortası da değişti

ÖZEL
Güvenlik Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’nda, "maddi zarar tazminatı"nı içeren maddede değişiklik yapıldı. Sigorta, zarara sebebiyet veren olay nedeniyle zarar görenlerin, "taşınır ve taşınmaz mal varlıklarına" gelebilecek zararları karşılayacak. Sigorta teminatı dışında kalan halleri kapsayan maddelerden, zarara sebebiyet veren bir olay sonucunda, sağlanan özel güvenlik hizmetinin eksik veya yetersiz olduğu iddiasıyla, sigorta ettirene yöneltilebilecek zarar ve ziyan taleplerini içeren fıkrasına "özel güvenlik görevlilerinin mesleki sorumlulukları nedeniyle", cümlesi eklendi. Teminat dışı halleri kapsayan maddeye, "Manevi tazminat talepleri" fıkrası da eklendi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle