GeriEkonomi Temmuz 2015'e kadar kimse düşüp ölmesin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Temmuz 2015'e kadar kimse düşüp ölmesin

Temmuz 2015'e kadar kimse düşüp ölmesin
refid:27236895 ilişkili resim dosyası

İşçiler iskeleden düşüp ölmesin, diye duvar, sıva, ısı-ses-su yalıtımı, kaplama, boya, montaj işleri, restorasyon, yıkım-söküm ile onarım ve güçlendirme işleri için kullanılan iskelelerin nasıl olması gerektiği ilk kez kurala bağlandı. Ancak bu kurallar 1 Temmuz 2015 tarihinden itibaren geçerli olacak. Bu tarihe kadar alınmış yapı ruhsatları ile Kamu İhale Kanunu'na göre yapılmış ihaleler bu kuralların dışında kalacak. Motorlu iskeleler ile kalıp iskeleleri de kuralsız kalmaya devam edecek. İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Nevzat Ersan, tebliğin yürürlük tarihine ve motorlu işkileler ile kalıp iskelelerinin kapsam dışında bırakılmasına isyan etti: "Hep birlikte dua edelim de 1 Temmuz 2015'e kadar kimse düşüp ölmesin!"

Temmuz 2015e kadar kimse düşüp ölmesin

İLK KEZ KURALA BAĞLANDI

Türkiye, ardı ardına yaşanan ölümlü iş kazalarından sonra ilk kez inşaat sektöründe kullanılan dış cephe iskelelerinde uyulması gereken zorunlu kurallar getirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, inşaat sektöründe çalışanların iş sırasında maruz kaldıkları riskleri azaltmak amacıyla hazırladığı Ahşap, Çelik ve Alüminyum Alaşım Ön Yapımlı Bileşenlerden Oluşan Dış Cephe İş İskelelerine Dair Tebliği bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

13.5 METREYİ AŞAN İSKELELER...

Tebliğ ile dış iskele yüksekliğinin 13.50 metreyi aşması halinde iskelenin tamamının ön yapımlı çelik veya alüminyum alaşım bileşenlerden oluşması şartı getirildi. Bu iskelelerin statik hesap ve detay çizimlerinin proje mühendisince yapılması ve yapı ruhsatı alma aşamasında diğer statik projelerle birlikte idareye sunulması gerekecek. Dış cephe iş iskelelerinin uygulama ve söküm dâhil tüm aşamaları yüklenici, şantiye şefi, ruhsat vermeye yetkili İdare ve yapı denetim kuruluşu ile iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarınca izlenecek ve denetlenecek.

KAFAYA CAM, ÇEKİÇ DÜŞMEYE SON!
Tebliğin bir diğer önemli düzenlemesi de inşaat çevresinden geçen yayalara ilişkin oldu. İstanbul Taksim Caddesi'nde 19 yaşındaki Ecem Turhan'ın başına dev bir cam blok düşmüş, aylarca hastanede kalarak ağır ameliyatlar geçirmişti. İşte özellikle yola bakan cephelerde yapılacak çalışma esnasında bölgeyi kullanan insanların alet, edevat ve yapı malzemesi düşmesi sonucu zarar görmelerinin önlenmesi amacıyla da Bakanlık tebliğe bir hüküm ekledi. Buna göre yola bakan cepheler levha, branda ya da perde ile kapatılacak.


YAPI RUHSATINI ALAN DA
İLANI YAPILAN KAMU İHALESİ DE KAPSAM DIŞI

Tebliğe eklenen geçici madde ise tebliğin yürürlük tarihine kadar alınmış yapı ruhsatları ile Kamu İhale Kanunu'na tabi olan idareleri bu hükümlerden muaf tutuyor. Bir başka ifadeyle 1 Temmuz 2015 tarihine kadar yapı ruhsatı alanlar ile belediye veya bakanlıklar inşaat, bakım, onarım, yalıtım gibi işlerle ilgili ilana çıkmışlar veya ihaleyi yapmışlar ise bu hükümlerden muaf olacak.

TSE'Lİ İSKELE ÖZENDİRİLİYOR

Tebliğ ile inşaat sahibi, TSE belgeli iskele kullanacağını beyan ederse, bu iskeleyi üreten firmanın hesap ve detay çizimleri statik proje olarak kabul edilecek. Böylece bakanlık, TSE belgeli çelik veya alüminyum alaşım iş iskelelerinin kullanılmasını özendirmiş olacak.

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI 3 NOKTAYA İTİRAZ ETTİ

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Nevzat Ersan, bugüne kadar iskelelere dair herhangi bir kural olmadığını, binlerce işçinin iskeleden düşme, iskele çökmesi sonucu ya yaşamını kaybettiğini ya da sakat kaldığını söyledi. Ağır ve tehlikeli iş grubunda yer alan inşaat işkolunda iş kazalarının diğer sektörlere göre 3-4 kat fazla olduğuna dikkat çeken Ersan, Türkiye'de iskele kuruluşunun ilk kez kurallara bağlanmasının olumlu ancak yetersiz bir adım olduğunu belirtti. Tebliği Hürriyet'e değerlendiren Ersan, "Malzeme taşımak için kurulan motorlu iskeleler ile kalıp iskeleleri yok. Motorlu iskele çökünce altında kalan ne olur? Beton dikerken kalıp taşıyan iskele çökerse ne olur" diye sordu.

İŞTE 3 İTİRAZ NOKTASI
Ersan, İnşaat Mühendisleri Odası olarak itiraz ettikleri 3 noktayı ise şöyle sıraladı: 1- Katlara malzeme çıkarmak için kullanılan hareketli, otomatik ve motorlu iş iskelesi olarak adlandırılan iskeleler ile beton dökerken kalıbı taşıyan kalıp iskeleleri tebliğ dışı bırakılmış. Oysa bu iskeleler çöktüğünde, koptuğunda, o sırada oralarda çalışan, oradan geçen herkes ölebilir, sakat kalabilir. Bunların da derhal kapsama alınması gerekir. 2- Tebliğin yürürlük tarihi olarak 1 Temmuz 2015 belirlenmiş. Bu tarihe kadar insanlarımızı nasıl koruyacağız? Hep birlikte dua etmeye başlayalım ki, bu tarihe kadar kaza olmasın, kimse ölmesin! 3- Bu tebliğin yürürlük tarihinden önce yani 1 Temmuz 2015 tarihinden önce yapı ruhsatı alanlar ile Kamu İhale Kanunu'na göre ilana çıkmış ya da ihalesi yapılmış işler 'kapsam dışı' tutulmuş. Bu ne demek, 1 Temmuz 2015 tarihine kadar yapı ruhsatını al, iskele kurallarından kurtul, demek. Birilerine üç kuruş maliyet gelecek diye, insan hayatını riske atmak demek. Bu istisnaların kaldırılması ve tebliğin yürürlük tarihinin hemen geçerli olacak şekilde değiştirilmesi gerekiyor.

ayalp@hurriyet.com.tr


Yorumları Göster
Yorumları Gizle